Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři v sedlčanské nemocnici už rok léčí chronické rány pomocí nové metody MDM

Již rok využívají lékaři v Nemocnici Sedlčany terapii MDM k léčbě chronických ran a tzv. syndromu diabetické nohy – jedné z nejčastějších komplikací cukrovky. Za tu dobu využilo této možnosti dvaadvacet pacientů s rizikem amputace nohy. Středočeský kraj je jedním ze tří míst v České republice, kde můžou lidé trpící chronickými ranami terapii podstoupit.

8.3.2015 1
SDÍLEJ:

Zkušenosti s komplexní léčbou podpořenou terapií MDM má také dvaaosmdesátiletý Jiří Motyčka z Příbrami. Foto: MDM Center

Začíná to velmi nenápadně: diabetikovi stačí malé poranění, které může vést do několika dnů k zanícení a riziku šíření infekce. Specializovaní lékaři – tzv. podiatři – mají v posledních letech stále více možností, jak se pokusit o záchranu končetiny, která by byla dříve důvodem k amputaci. Jednou z novinek je například i doplňková fyzikální terapie MDM, která je jednou z neinvazivních neurostimulačních metod.

Ta se do loňského března využívala nejen v Nemocnici Sedlčany k úlevě od neuropatických i chronických bolestí. Od loňského jara navíc lékaři metodu využívají také k léčbě chronických ran. Sedlčanská nemocnice se tak stala třetím místem v České republice, kde mohou pacienti tuto metodu podstoupit. Za téměř rok této možnosti využilo dvaadvacet pacientů, terapie výrazně pomohla 82 procentům z nich.

„Zlepšení bývá patrné již na konci první desetidenní série, kdy se rána zpravidla vyčistí, ohraničí vůči okolí, ustoupí okolní zánět a otok. Rána zarudne a pozorujeme ostrůvky granulující tkáně od periferie ke středu. Nastartuje se tak proces vlastního hojení, který ale nadále potřebuje svůj čas a podporu dalších léčebných postupů. U pacientů, kteří přichází po čtyřech až šesti týdnech na druhou sérii, je patrné plošné zmenšení defektu tak o dvacet až třicet procent. Akcelerace hojení po aplikaci MDM léčby je zcela nesporná," popsala zkušenosti zástupkyně vedoucího lékaře Interního oddělení sedlčanské nemocnice a lékařka MDM Centra MUDr. Agnieszka Kulíková.

Podle ní se velmi osvědčila spolupráce s regionálními specialisty na problematiku syndromu diabetické nohy a dalších chronických ran. „MDM terapie však není všelék a je vhodné ji nasazovat tam, kde již byla zahájena komplexní léčba. Spolupracujeme proto s chirurgickou ambulancí naší nemocnice a s podiatrickou ambulancí v nemocnici v Příbrami. Nyní také zvažujeme spolupráci s pracovištěm, kde používají ozonoterapii, která se začíná v praxi na léčbu chronických ran stále více prosazovat," dodala lékařka Kulíková.

Slézt z vozíku a zase chodit

Zkušenosti s komplexní léčbou podpořenou terapií MDM má také dvaaosmdesátiletý Jiří Motyčka z Příbrami. Dlouholetý diabetik před časem utrpěl úraz na bazénu. Z drobných poranění na palci a patě se však za dva týdny staly hnisající rány, které vedli lékaře k rozhodnutí prsty amputovat.

„Situaci jsem prvních čtrnáct dní podcenil a pak jsem skoro rok zachraňoval nohu před další, mnohem drastičtější amputací. Léčba se však zdá úspěšná. Pan doktor Bürger z Příbrami mi navrhnul komplexní léčbu, která zahrnovala i terapii MDM. Rány na pahýlech prstů se zacelily a mohl jsem slézt z vozíku a zase chodit," říká Jiří Motyčka.

Podle Agnieszky Kulíkové se i u této metody potvrzuje, že lékaři jsou bezradní v situacích, kdy pacienti odmítají spolupracovat, nebo přicházejí „na poslední chvíli". „Čím dříve nemocný se svými komplikacemi přijde, tím lepší léčebný efekt se dá očekávat," podotýká Kulíková.

Používání přístroje MDM povoluje Ministerstvo zdravotnictví ČR používat pro čtyři diagnózy: diabetickou (poly)neuropatii, chronické bolesti, erektilní dysfunkce a od loňského března také pro chronické rány, jako je syndrom diabetické nohy, bércové vředy, proleženiny apod. Provozovatel nestátních zdravotnických zařízení MDM Centrum se rozhodl používat přístroj na léčbu chronických ran zatím jen ve třech městech v Česku: v Sedlčanech, Praze a Zlíně.

„V těchto regionech totiž spolupracujeme s lékaři, kteří se na problematiku diabetické nohy a dalších ran specializují a jsou tak schopní zajistit komplexní péči o pacienta. Uvědomujeme si totiž, že nastartování procesu hojení přístrojem MDM neznamená pro lidi ohrožené amputací výhru. O pacienta se musí po celou dobu starat specialista, který umí zapojit moderní postupy, které současná medicína nabízí," dodala ředitelka MDM Center Alena Svátová.

Léčbu chronických ran zahájili lékaři ve zmíněných centrech po dokončení studie potvrzující pozitivní vliv MDM na léčbu těchto komplikací. Navazující klinickou studii vedl tým předních českých diabetologů prof. Milan Kvapil a MUDr. Emil Záhumenský. Zkoumali vliv terapie na patnáct lidí, jimž hrozila amputace dolní končetiny. Radikální zákrok po dobu klinického sledování nemusel podstoupit nikdo, po roce sledování bylo nutné přistoupit pouze k jedné amputaci a rána se zmenšila v průměru o 54 %.

V současně době působí v České republice osm MDM Center, dvě MDM Centra se v nedávné době otevřela také na Slovensku. Amputaci nohy v souvislosti s diabetem jen v roce 2012 muselo v Česku podstoupit 10 045 pacientů.

Metoda MDM

Terapie MDM je jednou z metod ze skupiny transkraniálních elektro-stimulačních metod. Jde o fyzikální neinvazivní léčbu, která upravuje a harmonizuje poruchy způsobené funkčními i orgánovými chorobami či traumaty. Originální je umístění elektrod na hlavě pacienta v pozici frontálně occipitální a průběh modulovaného elektrického proudu.

Syndrom diabetické nohy/chronické rány

Zvředovatění nebo poškození tkání nohou u diabetiků způsobené neuropatií a ischemií. Při zanedbání léčby se defekty nehojí a časem dochází k jejich rozšíření. Často se přidává infekce, která dále zhoršuje stav končetiny. V nejtěžších případech ohrožuje infekce přímo život nemocného. Drobný otlak z nepadnoucí obuvi potom může skončit amputací prstů nebo celé končetiny.

Terapie se skládá z 13 procedur v trvání 10 po sobě jdoucích dnů včetně víkendu (první 3 dny probíhá procedura 2x denně, poté 1x denně), procedura trvá 30 minut. V současné době je terapie nabízena jako doplňková léčba u diabetické polyneuropatie a poruch mikrocirkulace. Vzhledem k tomu, že terapie MDM není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, je zřejmé, že ji volí pacienti až ve druhé linii, nebo jako alternativu ke klasickému způsobu léčby v případech, kdy nejsou výsledky standardní léčby příliš uspokojivé. I přesto, že do ordinací lékařů poskytujících neinvazivní fyzikální terapii MDM přicházejí pacienti až ve fázi chronických bolestí, jsou výsledky terapie velmi povzbudivé.

Klinické studie a statistiky

Klinické studie i praxe prokázaly, že se příznivé účinky terapie projevují již po několika prvních výkonech. Léčba je zcela neinvazivní, nebolestivá a pacienta nijak nezatěžuje. Má minimum kontraindikací a téměř žádné nežádoucí účinky.

V ČR byly provedeny tři klinické randomizované cross over studie ve FN Motol v Praze, FN v Hradci Králové a FN v Plzni. Dvě z nich prokázaly významné zlepšení neuropatické bolesti a periferní kapilární cirkulace. Třetí studie zlepšení také prokázala, ale pod hranicí statistické významnosti proti placebové skupině. Loni na jaře čeští lékaři zveřejnili výsledky dalších klinických-follow up zaměřených na léčbu chronických bolestí a chronických ran. Studie trvající více než rok prokázaly významný vliv MDM při léčbě těchto zdravotních komplikací.

Za pět let lékařské praxe v České republice terapii podstoupilo 1600 pacientů, z nichž 80 procent uvedlo, že jim terapie pomohla úplně nebo z části od palčivých bolestí, zmírnily se nebo zcela odstranily křeče a mravenčení v dolních končetinách. Pacienti začali mít znovu cit v nohou a mohli se po mnoha měsících opět vyspat. 

Hana Nečasová

Autor: Redakce

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
12 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

AKTUALIZOVÁNO

Havajský soud zablokoval další Trumpův protiimigrační dekret

Federální soud v Honolulu na Havaji dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dekret zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států. Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení