Sůl nebyla nad zlato jen v pohádce Byl jednou jeden král, kde si dodnes užíváme herecký výkon Jana Wericha. Sůl byla už v dávné historii podobně jako čaj používána jako platidlo. Protože plnila funkci účinného konzervačního prostředku pro potraviny, věřilo se, že má léčivé vlastnosti. Do slánky na jídelní stůl se ale musela roztloukat a drtit ze solných kamenů.Také proto vypsala kolem roku 1890 nizozemská indická vláda odměnu 10 000 florinů tomu, kdo vymyslí způsob přípravy a balení suché a sypké soli, která nebude absorbovat vlhkost.

Přestože je dnes takový typ soli v každé kuchyni, o cenu se nikdo nepřihlásil. Ten, který by mohl, o ní možná ani nevěděl.

Ruční těžba mořské soli v Bretani:

Zdroj: Youtube

Směs fosfátů proti vlhnutí

„Byl to lékárník George Duncan Bowie. Vystudoval v Edinburghu a svá lékárenská učňovská léta absolvoval v lékárně ve skotském Stonehavenu. V roceLékárníci logo bez textuZdroj: Deník 1888 odešel do Guernsey jako asistent státního analytika a roku 1891 patentoval „Bowieho fosfátovanou stolní sůl“. Vznikla přidáním pečlivě připravené směsi fosfátů ke kamenné soli, čímž se snížila její náchylnost k absorbování vzdušné vlhkosti,“ popisuje farmaceut Stanislav Havlíček ve své knize Lékárníci mění svět.

Recepturu o tři roky později vylepšil jiný absolvent z Edinburghu George Weddell. K inovacím receptury vedla Weddella víra v léčivé schopnosti soli.

Cukr a sůl by měly být konzumovány s mírou v doporučených dávkách
Cukr versus sůl: Co vaše zdraví ohrožuje víc? Smrtelná dávka není až tak vysoká

V roce 1894 přemýšlel, jakým způsobem zajistit optimální příjem minerálů pro svou dceru, která trpěla osteoporózou. Vitamíny, minerály a stopové prvky byly tehdy ještě neprobádanou oblastí, ale jako lékárník Weddell věděl, že vápník a hořčík mohou posílit zuby i kosti.


Nahrává se anketa ...

Obohacené krystalky jako obchodní příležitost

Weddell stanovil průměrnou denní spotřebu soli a spočítal množství uhličitanu hořečnatého a fosforečnanu vápenatého, potřebné k přeměně na požadované dávky vápníku a hořčíku. Obohacenou sůl potom sušil při 100 °C.

„Výsledným produktem byly drobné, volně se sypoucí krystalky. Weddell si uvědomil, že narazil na obchodní příležitost a začal svůj produkt prodávat ve velkém,“ dodává doktor Havlíček.

Římská bohyně a kost

Lékárník postavil továrnu na zpracování soli v Seaton Carew poblíž Hartlepoolu, kde zároveň koupil solný důl. Podle římské bohyně úrody Ceres a latinského označení kosti dostala Weddellova společnost jméno Cerebos a brzy ovládla trh se solí.

Nejkrásnější solné doly na světě:

Zdroj: Youtube

Zákazníkům se líbila praktičnost používání – sůl už nebylo nutné staromódně roztloukat a drtit. Společnost Cerebos Ltd. brzy získala královský výnos a stala se oficiálním dodavatelem zboží pro královskou rodinu.

Sůl pro chudé i bohaté

Postupně společnost rostla a v roce 1919 měla už 1000 zaměstnanců: 850 žen a 150 mužů. Později byla sůl Cerebos obohacována i jodidem, z čehož se od 90. let minulého století stal celosvětový standard. Jedná se o nejlepší způsob globálního odbourání nedostatku jódu.

Ještě v 19. století neexistovala možnost si drobnou ranku přelepit náplastí.
Náplast je skvělý vynález. Pro nešikovnou Josefínu ji vymyslel americký lékárník

Sůl je totiž konzumována bez ohledu na sociální a ekonomické rozdíly, její spotřeba je konstantní po celý rok a proces jodidace je jednoduchý a levný. Světová zdravotnická organizace označila jódem obohacenou sůl jako „okázale jednoduchou, univerzálně efektivní, široce přitažlivou a neuvěřitelně levnou technickou zbraň.“ A vděčíme za to lékárníkům.

Lékárníci mění svět

Příběhy řady lékárnických objevů popsal PharmDr. Stanislav Havlíček v knize Lékárníci mění svět. Ta není běžně k dostání u knihkupců, ale lze ji objednat u České lékárnické komory.

Jak lékárníci měnili svět.Zdroj: Deník