"Lékař již nebude odkázán pouze na informace o užívaných lécích, které mu poskytne pacient, kdy neexistuje záruka úplnosti a přesnosti takových informací," uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Podle průzkumu na více než 1000 respondentech, které si ministerstvo nechalo zpracovat u společnosti Median, si názvy užívaných léků nepamatuje 12 procent lidí a 11 procent zná jen některé.

Lékaři, lékárnici a kliničtí farmaceuti působící v nemocnicích tak budou nově moci zkontrolovat, zda pacient neužívá dva stejné léky nebo léky, které mu ve vzájemné kombinaci škodí. Podle náměstka ministra Filipa Vrubla to v některých lékárnách či nemocnicích umožní přímo jejich software, jinde to bude na kontrole lékaře. Ministr uvedl, že ročně zemře kvůli takovým nežádoucím lékovým interakcím v Česku až 200 lidí.

Podle průzkumu má 20 procent lidí předepsáno tři až pět léků, osm procent šest až deset léků a asi procento více než deset. Třetině lidí předepisují léky dva lékaři a asi 16 procentům tři a více. Sami pacienti si mohou nechat seznam léků vytisknout na místech CzechPoint nebo si je zobrazit v aplikaci.

Možnost nahlížet do lékového záznamu pacienta mají automaticky lékaři, kteří už mu předepsali nějaké léky a pacient si je vyzvednul v lékárně. Pokud je pacient u lékaře nový, může mu přístup poskytnout pomocí čísla občanského průkazu. V lékárně je přístup pouze po dobu vydání léku po načtení elektronického receptu, pasu nebo občanského průkazu, na něž je od 1. června také možné léky vyzvedávat.

Vyslovení nesouhlasu 

S tímto přístupem může každý vyslovit nesouhlas buď plošný, nebo pro vybrané lékaře či lékárníky. Podle dat SÚKL tuto možnost do 28. května využilo 2345 lidí pro všechny lékaře, 2693 lidí pro všechny lékárníky a 2664 lidí pro všechny klinické farmaceuty. Plošný zákaz doplnilo povolením pro konkrétního lékaře 1561 osob, lékárníkovi 1213 lidí a klinickému farmaceutovi 1242 lidí.

Nastavit to pacienti mohou přes web nebo mobilní aplikaci, možný je také dopis na SÚKL. Podrobnosti, jak nesouhlas vyslovit, SÚKL popisuje na webu e-preskripce.cz.