Pro léčbu nemoci covid-19 jsou aktuálně Státním úřadem pro kontrolu léčiv (SÚKL) registrovány dvě léčivé látky. Další dočasně povolilo ministerstvo zdravotnictví.
Remdesivir
První registrovaný je remdesivir určený pacientům se závažným průběhem nemoci. Podává se infuzí a jeho použití je omezeno na zdravotnická zařízení, kde musejí být pacienti pečlivě sledováni. „Konkrétně před zahájením léčby a v jejím průběhu musejí být sledovány funkce jater a ledvin,“ uvádí mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Dexamethason
Druhou schválenou látkou jsou léky na bázi dexametha-sonu, což jsou kortikoidy původně určené k léčbě revmatických nebo kožních potíží. „Mohou být využity u hospitalizovaných pacientů vyžadujících kyslíkovou podporu,“ říká Brunclíková.
Bamlanivimab a další
Jako nadějné se podle SÚKL jeví i monoklonální protilátky, tedy takzvané protilátkové léčivé přípravky. Tam patří např. bamlanivimab, kasirivimab a imdevimab. „V ČR dočasně povolilo použití bamlanivimabu ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla šéfka SÚKL Irena Storová. Tyto léky fungují tak, že se navážou na S-protein na povrchu koronaviru. To brání vstupu koronaviru do lidských buněk, a může tak bránit dalšímu rozvoji nemoci.

Ivermektin
I tento lék schválilo ministerstvo jako neregistrovaný. Původně se používal proti parazitům. Někteří lékaři jej nasazují u pacientů na počátku nemoci. Má ale řadu kritiků, podle kterých při jeho podávání může dojít k poškození jater či ledvin.
Plazma
Často se k léčbě používá i krevní plazma od lidí, kteří covid prodělali a mají dostatek protilátek. Používá se u středně těžkých pacientů.
Isoprinosine
Lék Isoprinosine se využíval k léčbě infekčních onemocnění způsobených herpetickým virem. U nás jej propaguje především epidemiolog Jiří Beran. Podle něj pomáhá podporovat tvorbu „ochranných“ NK buněk, jež zabrání šíření viru. Opět má řadu odborných kritiků, kteří poukazují na to, že lék neprošel podrobnými klinickými testy a může mít i řadu závažných vedlejších účinků.

Kolchicin
Tuto látku v rozhovoru pro Deník propagoval primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec. Užívá se například pro léčbu dny či kloubů. Proběhly dvě studie – brazilská a kanadská. U covidu se doporučuje na počátku příznaků u pacientů se zvýšeným rizikem. „Nezávislí experti žádaní o názor na výsledky (kanadské) studie jsou opatrní v hodnocení, protože oprávněně tvrdí, že si s míněním počkají na její publikaci v odborném tisku,“ okomentovala to Česká internistická společnost.