Podle regionálního ředitele WHO Sin Jong-soa je v tomto regionu 37 zemí, kterým se nepodařilo snížit počet případů lepry na méně než jeden na každých 10 000 obyvatel. Právě tento poměr je klíčový, aby WHO vyhlásila malomocenství za vymýcené.

K zemím, kde se lepra pravidelně objevuje, patří například souostrovní stát Kiribati, dále Marshallovy ostrovy či Mikronésie. Na Filipínách byla lepra prohlášena za zlikvidovanou v roce 1998, avšak každý rok je odtud hlášeno na 2000 nových případů, upozornila WHO. Podle Sina stejný počet případů hlásí ročně také Čína.

V roce 2008 bylo zaznamenáno na celém světě téměř 250 000 nových případů malomocenství, z toho více než polovina v Indii. Nemoc se ale objevuje i v Jižní Americe, například v Brazílii, a samozřejmě na černém kontinentu.

Na rozdíl od minulosti je lepra v současnosti poměrně snadno léčitelná, pokud je odhalena brzy. Prvním znakem onemocnění je většinou vyrážka doprovázená ztrátou citu v postižené části pokožky. Bez léčení může lepra způsobit vážné poškození nervů, ochrnutí a znetvoření prstů u rukou a
nohou. Na rozdíl od rozšířené představy ale nezpůsobuje odpadávání končetin a není extrémně nakažlivá. Většina lidí je proti ní imunní.