Pořízeny byly nové monitory životních funkcí, přístroje pro umělou plicní ventilaci, infuzní pumpy, nová moderní lůžka či ultrazvukové přístroje.

Na jednotce, kde leží nemocní po mozkové příhodě, je po provedených úpravách k dispozici místo pěti původních třináct intenzivních lůžek.

„Můžeme tak zajistit péči většímu počtu pacientů. Určitě jsme se posunuli také v kvalitě péče, máme nové výkonnější a přesnější přístroje, které nám pomohou zlepšit vyhlídky pacientů v léčbě," uvedl Petr Kaňovský, přednosta Neurologické kliniky.

Dovybavena byla i Radiologická klinika. Novou angiolinkou a také C-ramenem, rehabilitační oddělení získalo například vertikalizační systém, systém pro kognitivní trénink, motodlahy a další vybavení.

„Jsme úspěšní u více než poloviny pacientů, kteří k nám přijdou rehabilitovat po cévní mozkové příhodě. Naše oddělení pak opouštějí ve velmi dobrém stavu a zhruba desetina z nich se prakticky ihned vrací ke své profesi," sdělil Alois Krobot, primář Oddělení rehabilitace FN Olomouc.

Neurologická jednotka intenzivní péče FN Olomouc, kde jsou léčeni pacienti postižení cévní mozkovou příhodou

Mrtvice postihuje i třicetileté 

Fakultní nemocnice je součástí sítě deseti specializovaných center, která se starají o pacienty po mrtvici. Do péče jsou v nemocnici zapojeny Neurologická, Neurochirurgická a Radiologická klinika a Oddělení rehabilitace. Na péči se podílí Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc, kam jsou pacienti s mrtvicí záchrankou přiváženi.

V souvislosti s cévní mozkovou příhodou nebo na její následky zemře až 30 procent lidí, které onemocnění postihne.

„Čím dál častěji jsou mezi pacienty postiženými tímto onemocněním lidé v produktivním věku. Souvisí to se špatným životním stylem, rizikovým faktorem je kouření, stres. Není neobvyklé, že se tak mrtvice objeví u lidí kolem třiceti nebo pětatřiceti let. Pro společnost je samozřejmě velmi důležité, aby se zejména mladé lidi v produktivním věku dařilo vracet zpět k normálnímu životu," upozornil vedoucí lékař olomouckého centra Daniel Šaňák.