Jeden typ čočky lidem pojišťovna zaplatí, další už ne. Totéž platí pro sluchadla, invalidní vozíky nebo berle. Proč? To nikdo nedokáže vysvětlit. Ústavní soud proto letos v létě rozhodl, že se musí pravidla pro hrazení zdravotnických pomůcek změnit.

Vedení resortu zdravotnictví už novou normu připravilo. Pravidla se mají od ledna sjednotit – všechny pojišťovny už budou skutečně platit za určitou pomůcku všem lidem stejnou částku.

Ilustrační fotografie.
Jsou opravdu bezpečné? Stát nařídil přezkum implantátů

Kolik peněz to bude, přitom určí jmenovitě příloha zákona. Ta všechny placené zdravotní pomůcky vyjmenovává. Stanoví také jejich přesnou úhradu – tedy jakou část z ceny lidem pojišťovny proplatí. Seznam ministerstvo zveřejní ještě před Novým rokem. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha se bude každý měsíc pravidelně aktualizovat.

Na část pacientů se nedostane

Jenomže podle některých odborníků je právě v příloze zákona problém. Pomůcky, které se do seznamu nedostaly, už totiž lidem pojišťovny neproplatí. Nebudou smět. „Někdy jde přitom o velmi nákladné prostředky, které nelze ničím jiným nahradit,“ upozorňuje například expert Josef Suchopár.

Jako příklad uvedl takzvané elastoviskózní roztoky, které užívají pacienti se ztuhlými a poškozenými klouby. „Terapie pomocí této pomůcky stojí 6 až 18 tisíc, v současnosti ji má předepsáno kolem 15 tisíc pacientů. Nevím proto, proč s ní ministerstvo při tvorbě seznamu nepočítalo,“ přiblížil.

Bolest břicha. Ilustrační foto.
Zažívací potíže může způsobit lepek. Vážnější jsou ale střevní záněty

Výrobce pomůcky si sice bude moct podle Suchopára o úhradu dodatečně požádat, řízení ale v Česku trvá celé měsíce. „Pacienti, kteří jsou na této léčbě závislí, proto zůstanou ze dne na den bez pomoci. Buď si terapii zaplatí ze svého, nebo budou muset přejít na kortikoidy, které ale mají obrovské množství nežádoucích účinků,“ uvedl.

Změny budou postupné

Podle ministerstva zdravotnictví si ale větší část pacientů spíš polepší. „U většiny pomůcek budou pojištěnci připlácet méně než teď,“ řekl právník Jakub Král, který měl tvorbu nového zákona na starosti. Náklady pojišťoven kvůli tomu podle něj vzrostou. O kolik to bude, ale nedokázal vyčíslit.

Lék nemusí vždycky zabrat, jindy může dokonce uškodit. Třeba proto, že jste ho zapili džusem či mlékem.
Patentová ochrana českých léčiv končí. Poplatky za licence se propadly o třetinu

Vedení resortu také doplnilo, že se na nový systém úhrad nepřejde najednou. Jednotlivé změny, které novela zákona přináší, budou nabývat platnosti postupně. Jako první se podle nových pravidel začnou hradit pomůcky, které se pacientům vyrábějí na míru. Jde o různé ortézy, protézy či vložky do bot. U nich začne nový systém platit už v lednu.