Uvedla to britská Národní zdravotní služba (NHS), která se kvůli vyjádřené kontroverzi rozhodla tuto metodu ke zjištění rakoviny prsu přezkoumat.

Podle odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) snižuje včasné zjištění rakoviny prsu pomocí screeningu počet úmrtí na toto onemocnění ve světě o 35 procent. Jen v Británii se tak podle NHS zachrání ročně kolem 1400 životů, uvedl server BBC.

Vyhodnocení 600.000 případů diagnostikovaných žen podle britských vědců ukázalo, že na každých 2000 vyšetřených žen v posledních deseti letech je sice zachráněn jeden život, ale deset zdravých žen podstupuje léčbu zbytečně a nejméně 200 žen trpí několik měsíců psychickými problémy poté, co jim byla na základě screeningu chybně stanovena rakovina prsu.

Šéf britského střediska proti rakovině Mike Richards v úterý oznámil, že zhodnotí klady a zápory screeningu a závěry sdělí příslušným zdravotním a vládním úřadům. Zároveň zdůraznil, že rozhodnutí podstoupit screening je věc čistě osobní a ženy by ho měly podstupovat s vědomím, jaké má prohlídka klady a možné zápory.

V Česku funguje přes 60 akreditovaných mamodiagnostických pracovišť

Jde prý většinou o malá centra. V některých oblastech ČR chodí na screening necelých 50 procent žen, upozornila v září expertka na léčbu nádorů prsu Miroslava Skovajsová s tím, že Praha je jednou z oblastí, kde ve věkové skupině nad 45 let chodí na pravidelná vyšetření méně než polovina žen. Těmto ženám přitom hradí vyšetření na mamografu zdravotní pojišťovny.

Nádory prsu jsou příčinou 3,6 procenta úmrtí v Česku. Letos podle propočtů onkologů bude 7125 nově zjištěných případů rakoviny prsu, po rakovině tlustého střeva a konečníku jde v ČR o druhý nejčastější typ rakoviny.