Specializací lékaře Marka Hymana z Massachusetts v USA je i studie toho, jak dosáhnout dlouhověkosti. Sám dodržuje poměrně jasné postupy, které mu pomáhají udržet si perfektní zdravotní stav. Jeho znalostí a přístupů si podle údajů v internetové encyklopedii Wikipedia všimnul i americký prezidentský pár Bill a Hillary Clinton, pro které působil jako lékařský poradce.

Podívejte se na každodenní silový trénink Marka Hymana:

Marka Hymana citoval například server Insider. „Vše u mne začíná ranní rutinou složenou z meditace, vychutnáním si kávy, cvičením a konzumací výživného koktejlu. To mi pomáhá udržovat se mladým,“ sdělil lékař, který novinářům rád ukazuje i výsledky přístrojů vyhodnocující jeho buněčné zdraví.

Ukazují, že je mu jen něco přes 40. Přestože tyto měřící metody mohou být sporné, i jeho vzhled a fyzická kondice napovídá tomu, že je na tom o hodně lépe než převážná většina jeho vrstevníků, tedy šedesátníků.

Rád tak i vyvrací mylný názor, že stárnutí s sebou automaticky přináší zdravotní problémy, jako jsou bolavé klouby, zpomalené myšlení a řada chronických nemocí.

Den začíná meditací a kávou

Mark Hyman vstává každý den v 6 hodin a rovnou se 20 minut věnuje meditaci. Pak si dá oblíbenou ranní kávu a usedne ke stolu, aby se věnoval psaní. Jak web Insider ještě připomenul, káva podle řady studií snižuje riziko vzniku onemocnění, jako jsou srdeční choroby a demence. Jsou v ní totiž obsaženy účinné antioxidanty. Meditace zase pomáhá zlepšit duševní zdraví a zmírnit stres, který sám o sobě zrychluje stárnutí.

close Populární lékař a vědec Mark Hyman. info Zdroj: Wikimedia Commons, YalMenashe, CC BY-SA 4.0 zoom_in Populární lékař a vědec Mark Hyman.

Hyman rovněž denně provádí silový trénink s odporovými gumami, díky kterým je prakticky samý sval a netrápí ho neduhy typu bolesti zad.

Výzkum totiž naznačuje, že i malé množství pravidelného silového tréninku může snížit zdravotní rizika. Odporové pásy či gumy nabízejí variantu pro ty, kteří často cestují či zkrátka nemají čas chodit do posilovny. Skvěle totiž nahrazují činky či cvičební stroje. Navíc se pohodlně vlezou i do každého cestovního zavazadla. Když má příležitost, Hyman rád vyrazí i na projížďku na kole či na túru.

Šokující pravda o olejích ze semen podle Marka Hymana:

| Video: Youtube

Svaly jsou klíčový prvek

Velkou roli své skvělé kondici přisuzuje stravě. Například snídani nazývá koktejlem pro zdravé stárnutí. Je to kombinace rostlinných živin a zdravých tuků z ingrediencí, jako jsou bobule, chia semínka a konopná semínka. Do koktejlu přidává zhruba 48 gramů bílkovin, obsažených v běžně dostupném syrovátkovém proteinovém prášku.

„S přibývajícím věkem je svalová hmota důležitější. Je to klíčový prvek zdravého stárnutí,“ doplnil Hyman.

Celkově se při stravování řídí takzvanou peganskou dietou, což je kombinace paleo a veganské stravy. Velmi zjednodušené řečeno, cílem je co nejvíce přiblížit zdroje pro přípravu pokrmů stravě našich prapředků - lovců a sběračů. Svému tělu ale dopřává i doplňky stravy obsahující kreatin důležitý pro zdraví svalů a mozku. Dále je to speciální druh mastné kyseliny C15:0, která podle dosavadních poznatků prospívá kvalitnímu spánku a snižuje stres.

A co dalšího je podle doktora Hymana dobré jíst? Svěřil se s tím na svých profilech na sociálních sítích TikTok, Facebook či YouTube. Celkem ho tam sleduje více než milion příznivců.

A – Brukvovitá zelenina

Brukvovitá zeleninu představuje brokolici, zelí, růžičkovou kapustu či květák. „Obsahuje sloučeniny, které aktivují buněčné detoxikační dráhy a optimalizují hladinu minerálů,“ říká.

Přední britský zpravodajský a magazínový web Daily Mail připomenul, že podle Akademie výživy a dietetiky je brukvovitá zelenina obvykle bohatá na vitamíny a kyselinu listovou. Ta je důležitá pro methylaci, což je klíčový biochemický proces. Ten může mít souvislost například s omezením rizika vzniku onemocnění oběhové soustavy či rovnou rakoviny.

B - Olivový olej

Olivy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků. Pro své příznivce Mark Hyman citoval výzkum, který prokázal, že čerstvě lisovaný extra panenský olivový olej působí jako přírodní protizánětlivý prostředek a jeho účinky se přibližují běžným lékům na bázi aspirinu či ibuprofenu.

C – Ořechy

Ořechy lékař Hyman považuje za jednu ze superpotravin. Ať už jde o lískáče, vlašáky, mandle či pekanové ořechy. Skvělá jsou podle něj chia, konopná či sezamová semínka.

D – Lesní plody

Lesní plody mají v sobě hodně antioxidantů. Ať už jde o ostružiny, borůvky či brusinky. „Míní se, že látky v nich obsažené chrání například před vznikem krevních sraženin,“ uvedl Hyman.

E – Zelený čaj

Mark Hyman doporučuje pití zeleného čaje. Ten posiluje koncentraci, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje trávení a umí také zmírnit deprese.