Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mentální anorexie a bulimie. Nemoci, při nichž duše ničí tělo

Na začátku je touha po hubnutí. Když se zvrhne, dostaví se poruchy příjmu potravy. Nejrozšířenější z nich jsou mentální anorexie a mentální bulimie. Jak se jich vyvarovat? A jak zbavit?

18.8.2010 3
SDÍLEJ:

Dieta a snaha vypadat jako modelka přivádí mnohé dívky na pokraj smrti. Na snímku dívka trpící anorexií. Foto: Lukáš Horký

Anorexie a bulimie přitom často přicházejí ruku v ruce. Anebo přesněji – jedna přechází v druhou. Postihují hlavně dívky a mladé ženy.

Jsou vinny modelky?

Vyhublé manekýny, křižující světová mola a také celebrity, vynalézající a propagující nejrůznější diety, jsou jen vrcholkem špičky ledovce problémů, které k poruchám příjmu potravy vedou. Soudí tak alespoň lékařka Taťjana Horká. Za patnáct let praxe se v její psychologicko-psychiatrické ambulanci ocitla jediná modelka, zato dost sportovkyň a ještě více obyčejných holek, jež po světě přehlídek vůbec netoužily.

„V převážné většině děvčata nejprve onemocní mentální anorexií a pak se přesmýknou do stadia bulimie. Mentální anorexie je vlastně restrikce stravy, její odmítání. A když už pak dotyčná nemůže stravu omezovat, začíná další etapa – přejídání a následné zvracení, často uměle vyvolané,“ vysvětluje lékařka.

Dodává, že anorexie a bulimie bývají onemocněními chronickými, a tudíž dlouhodobými. V hlavách některých žen, které těmito chorobami prošly a dokázaly je překonat třeba i po deseti letech občas zavrtají myšlenky, zda jim nehrozí obezita…

Právě obrovský strach z tloušťky na počátku nelehké anabáze s anorexií a bulimií vede k odmítání jídla.

„Jenže pak se spojí psyché, duše, s tělem. Jestliže jedinec přestává jíst, devastuje své tělo. Hrozí mu riziko metabolických rozvratů, snížení stopových prvků. Zvracení, vyvolávané nejrůznějšími projímadly, poškozuje jícen,“ vypočítává rizika Taťjana Horká.

„Při opakovaném přejídání se a následném zvracení, pokud se překročí mez, kterou organizmus unese, v něm nastávají nezvratné změny,“ dodává psycholog Jan Kulhánek.

Kdy musíte zbystřit

Proč se ale psychika tak upne na hubenost? Jistě i proto, že společnost, anebo její část, staví na odiv dokonalost, zúženou prvoplánově právě jen na štíhlost.

Diety dneska drží maminky i babičky, o špecích a tloušťce mluví kdekdo, skutečně zdravý životní styl však důsledně dodržuje málokdo. „Vlivů, podílejících se na vzniku poruch příjmu potravy je ale celá řada. Vedle špatného životního stylu na děti hodně působí vztahy v rodinách. Jsou-li děti nejisté, schází-li jim pocit bezpečí, tak je jídlo vlastně to první, s čímž mohou experimentovat a udělat si s ním, co chtějí,“ vysvětluje Taťjana Horká.

Kdy by rodiče měli zbystřit a pak s potomkem navštívit lékaře? Zpozornět je třeba v okamžiku, když dítě odmítá s rodinou společně stolovat a pokud začíná analyzovat každé sousto, které pozře.

Pediatra je dobré navštívit hlavně v okamžiku, dojde-li u dítěte k výraznému úbytku na váze. Větší ztráta hmotnosti může být příčinou i jiných chorob, které je důležité včas diagnostikovat. V případě děvčat pak bývá neklamným signálem, že by mohlo jít o anorexii či bulimii, ztráta menstruace.

Kam se obrátit

Tomu, kdo je sám v úzkých, a také těm, kteří se obávají, že by poruchami příjmu potravy mohli trpět jejich blízcí, nabízí již osm let pomoc občanské sdružení Anabell.

S Anabell se lze zkontaktovat v mžiku – a to prostřednictvím telefonní linky 848 200 210.

„Průměrně přijmeme kolem pětadvaceti hovorů za měsíc. S volajícími hovoří odborníci specializovaní na krizovou intervenci. Nemocným i jejich příbuzným jsou schopni jak poradit, tak i předat kontakty na psychology, psychiatry a nutriční terapeuty v místě jejich bydliště, anebo v jeho blízkosti. A také je pozvat do kontaktních center, která Anabell v několika českých a moravských městech provozuje,“ říká Kristina Čadeni, vedoucí pobočky v Brně, kam je celorepubliková telefonní linka Anabell nasměrována.

V Brně je navíc možné každý týden docházet do Klubu Anabell, který pro nemocné anorexií a bulimií pořádá pestré volnočasové aktivity, a to včetně výletů, rozhovorů o léčbě a terapie uměním.

Arteterapeutickou skupinu pro ženy a dívky, které řeší svůj problematický vztah k jídlu, otevřelo rovněž kontaktní centrum Anabell v Praze.

V Praze se řada setkávání – například Klubu pro pacienty a zájemce o léčbu poruch příjmu potravy nebo Klubu pro rodiče a přátele nemocných – odehrává v Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice.

Podrobnější přehled podobných akcí nabízí informační portál o anorexii, bulimii a o psychogenním přejídání www.idealni.cz. Před osmi lety ho založil klinický psycholog Jan Kulhánek, který rovněž terapeutické skupiny vede. Co tam účastníky čeká?

Jaká je terapie

Dostane se jim samozřejmě odborných rad, ale ještě důležitější je, že se zde setkají s lidmi, kteří mají podobný problém.

Nemocní zjistí, že na to nejsou sami a to jim může pomoci dojít k poznání, že jejich problém je vážný a léčení nezbytné.

„U pacientů, kteří mají to nejhorší za sebou, což znamená, že už nemají plnou hlavu přejídání, často vyplavou na povrch věci, které je stresují a komplikují jim život. Bývají to problémy v rodině, ve vztazích, v práci, ve škole. V terapeutické skupině se snažíme klientům pomáhat právě s jejich životními těžkostmi, a to tak, aby je řešili jinak než útěkem k jídlu,“ zdůrazňuje psycholog Jan Kulhánek.

Čas, potřebný k úspěšné terapii, jejíž schůzky probíhají jednou týdně, je individuální a pohybuje se od šesti měsíců do dvou let.

Navíc i v tomto ohledu platí, že čím lépe funguje rodina, tím více se zvyšuje šance, že postižení nakonec odbornou pomoc vyhledají.

S dobrým zázemím, o které se mohou opřít, mají vyšší šanci, že se vyléčí. „Stále ale existuje poměrně velká část pacientek, které se léčby bojí, anebo k ní nejsou dostatečně motivované. A pokud trpí poruchou příjmu potravy několik let, pak je léčba nejen delší, ale i obtížnější,“ dodává psycholog Jan Kulhánek na závěr.

Kde pomohou

Vytočte číslo 848 200 210. Telefonní linka s celorepublikovou působností je k dispozici od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin. Jmenuje se Linka Anabell.

Na občanské sdružení Anabell se lze obrátit i prostřednictvím webu http://www.anabell.cz, který vedle informací nabízí i internetovou poradnu.

S pracovníky občanského sdružení Anabell, které se na pomoc lidem s poruchami příjmu potravy specializuje, je možné setkat se také osobně – a to v kontaktních centrech v Brně, Praze, Ostravě, Plzni, nově rovněž v Mladé Boleslavi a Příbrami.

Sympatické je, že to byl právě „náš“ Příbramský deník, který bezprostředně po otevření nového kontaktního centra v Příbrami zorganizoval on-line rozhovor čtenářů s Michaelou Bartákovou, poradkyní v oblasti poruch příjmu potravy.

Vše, co se potřebujete dozvědět o mentální anorexii, mentální bulimii, orthorexii a bigorexii, najdete také na portálu www.idealni.cz. Vznikl z iniciativy klinického psychologa Jana Kulhánka a pod odbornou garancí profesorky Hany Papežové z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Další onemocnění

Tuzemští odborníci začínají varovat před dalšími poruchami příjmu potravy. Riziko totiž v poslední době představují i orthorexie a bigorexie.

Klinický psycholog Jan Kulhánek orthorexii charakterizuje jako patologickou posedlost zdravou výživou. Lucie Martykánová a Zlata Piskáčková z Ústavu preventivního lékařství v Brně dodávají, že orthorexii podlehli ti, kteří zdravému stravování věnují většinu svého času, cítí se vinni a trpí výčitkami, pokud své stravovací zásady poruší. Fanatické vyznávání zdravé stravy je pro ně přitom často nástroj, jímž se mylně snaží překonat nejrůznější osobní problémy.

Bigorexie je spojena s kultem vytvarovaných těl, jakých dosahují vrcholní kulturisté „Bigorektici si připadají slabí, nedostatečně svalově vyvinutí, trápí je to a stávají se závislými na posilování a na konzumaci doplňků a látek, podporujících růst svalů,“ vysvětluje psycholog Kulhánek.

Bigorexie, při níž bývá pravidlem i užívání anabolických steroidů a následně přetěžování kostí a kloubů, se týká z převážné většiny mužů. Poškození pohybového aparátu provází i narušení funkce ledvin a jater.

Autor: Jitka Stuchlíková

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
2 10

Volební urny nahradí internet, slibují politici

Ilustrační foto
1 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

/FOTOGALERIE/ Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení