Rakovina prostaty je strašákem mužů. Má na svědomí až patnáct set úmrtí ročně. Každý rok navíc postihne na sedm tisíc Čechů. Akce Movember chce přimět muže k preventivním prohlídkám.

Čas a správně zvolená léčba totiž mohou zachránit nejen život, ale také intimní život, sociální kontakt i sebevědomí. Každoročně v listopadu si tak muži nechávají dobrovolně narůst knír, aby upozornili na důležitost prevence rakoviny prostaty. 

Je to drahé

Podle zářijového průzkumu agentury Ipsos děsí rakovina dvě třetiny Čechů. Až 61 procent z nich navíc uvedlo, že nejsou na závažné onemocnění finančně připraveni. A doopravdy jde o strašáka. Z kapes českých rodin totiž může léčba vytáhnout až osm tisíc měsíčně. Data hovoří, že přes půl milionu lidí u nás trpí některým z onkologických onemocnění a že každý třetí v průběhu života rakovinou onemocní a každý čtvrtý na ni zemře.

Ilustrační foto.
Vymýcené choroby jsou zpět. Češi nevěří očkování

„Moje paní doktorka při mi zcela běžné kontrole říkala, že už mám určitý věk, tak bychom mohli zkusit ještě rozbor krve na PSA. A poslala mě na urologii. Tam začal téměř nekonečný boj nejen s nemocí, ale i s neochotou informovat,“ řekl Deníku pan Kolovrat z Opavy, který s rakovinou prostaty úspěšně bojoval.

Zabiják přichází bez fanfár

Nemoc přichází nepozorovaně a často bez povšimnutí. V klidu si potají bují i několik let. Příčiny vzniku jsou navíc stále neznámé, částečně zde hraje významnou roli zřejmě složení stravy, jistě to však není faktor jediný. Na rostoucí počet nových případů má vliv i lepší záchyt onemocnění díky novým přístupům a metodám.

„Zpočátku rakovina prostaty nevyvolává žádné příznaky. Projeví se většinou až v době, kdy se rozšíří do kostí pacienti pak začnou pociťovat bolesti,“ uvádí k plíživosti onemocnění prof. Marek Babjuk z urologické kliniky v Praze.

Ilustrační foto.
Léčí vás správně? Prověřte si svého doktora

Ani pan Kolovrat neměl žádné podezření. Necítil žádné příznaky, které by jej donutily k návštěvě lékaře. Biopsie ale dopadla negativně. Obdobné zkušenosti má až 95 procent mužů. Na rakovinu se tak často přijde až při preventivním vyšetření PSA.

„Pokud už jsou nějaké příznaky, tak je to široké spektrum od častého močení, přes slabý močový proud, erektilní dysfunkci až po příměs krve ve spermatu, ale to už bývají spíš příznaky pokročilejšího stadia onemocnění,“ uvedl primář Jiří Kubeš z Protonového centra v Praze.

Hra o život, mužství i sebevědomí

O nemoci se hovoří i v souvislosti s narušením sexuálního života mužů. Řada mužů se nemoci a následné léčby děsí, protože se domnívají, že tím utrpí jejich intimní život. Záleží ale na správné léčbě. „Navrhli mi buď operaci, anebo Cyber-knife v Ostravě. Chtěl jsem ale získat čas i další informace,“ vzpomíná Kolovrat na první návrhy léčby. Udělal dobře. Problémy s erekcí totiž mají dva ze tří mužů, u nichž byl nádor vyoperován, a čtyři z deseti, kteří prodělali fotonovou radioterapii. Protonová radioterapie v tomto ohledu výrazně zvyšuje šanci na zachování potence ve srovnání s běžnou léčbou.

MUDr. Jiří Kubeš. v Pražském centru protonové terapie na Bulovce.
Rakovinu prostaty je možné zcela vyléčit, říká primář Kubeš

O inkontinenci moči u mužů se ve společnosti moc nemluví. Proto je nutné problematiku medializovat a detabuizovat.

„V povědomí spoluobčanů stále je, že únikem trpí hlavně ženy. Není to jenom problém medicínský, ale také sociální a psychologický. Patříme mezi země s jednou z největších incidencí karcinomu prostaty neboli poměrem nově vzniklých případů k celkovému počtu osob. Když onemocnění zachytíme včas, máme možnost léčby,“ uvádí prof. Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

Seniorka v nemocnici. Ilustrační foto.
Do špitálu s vlastním ošetřovatelem. Revoluční novinka pomůže sestrám i pacientů

Inkontinence tak představuje významný problém a vybrat si správný a účinný léčebný postup může být tedy rozhodující. Až třetina operovaných mužů totiž trpí dlouhodobou inkontinencí, v případě fotonové radioterapie se to týká pěti procent ozařovaných mužů. Nejlepší výsledky má protonová radioterapie, kde problémy hlásí jen procento.

Hraje se o hodně. O život i o mužství. „Předejít vzniku rakoviny prostaty ani oddálit její nástup se v současné době zatím nedá. Prevence je to jediné, na co se mohou pa-cienti zaměřit. Díky ní je onemocnění odhaleno dříve, čímž vzrůstá i šance na uzdravení,“ povzbuzuje muže Kubeš.

Kníratý listopadAkce Movember je každoroční charitativní akce, jejímž účelem je zvýšení povědomí o zákeřných a nebezpečných mužských onemocnění a problémech, jako jsou rakovina prostaty, rakovina varlat, či dokonce mužská sebevražednost. Muži si tak během listopadu nechají narůst knírek, aby vyjádřili podporu nemocným a zvýšili tak i povědomí o důležitosti preventivních prohlídek prostaty i dalších mužských orgánů. Cílem světového hnutí je především „změnit pohled na mužská onemocnění“ a získat dostatek finančních prostředků na léčbu a vývoj nových léků, které se na území České republiky posílají na konto nadace Muži proti rakovině.