Ve své ambulanci kombinujete klasickou západní a alternativní medicínu. Jak to jde dohromady?
Určitě nechci říct, že bychom pacienty měli léčit jen alternativními metodami. Západní medicína je skutečně vyspělá a nabízí spoustu nezastupitelných, život zachraňujících metod. Podle mě by měla nastoupit především v akutních případech nebo u těžších komplikací. V opačném případě by měl člověk nemoc pochopit jako signál, že je něco v jeho životě špatně a je potřeba udělat významné změny – začít řešit své vztahy, stravu, pohyb, myšlení. Medicína by zkrátka měla nabízet celostní pohled na pacienta. Dnes se zaměřuje jen na některé symptomy a je velmi specializovaná. Každý lékař vidí jen svoji oblast, léčí ‚svoje‘ choroby, ale už se nevěnuje pacientovi jako celku. Kdyby se vše propojilo, výsledky budou vynikající.

Kondice 2019_09Zdroj: měsíčník KondiceMá hodně vašich pacientů zájem o léčbu bylinkami?
Kupodivu ne, mnozí z nich chtějí tabletky. Je to jednodušší. Bylinky totiž vyžadují určitou aktivitu ze strany pacienta. Také je potřeba změna životního stylu, jídelníčku, pohybu a především myšlení. Pozitivní myšlení je pro zdraví velmi důležité. No a při užívání bylinek by ta aktivita měla jít ještě dál – pacient by si sám měl připravit čaj, tinkturu, v ideálním případě si i ty bylinky sám natrhat. Jedině aktivní přístup pacienta vede ke skutečnému uzdravení.

Já bych řekla, že tento ’proaktivní‘ přístup ke svému zdraví zastává čím dál více lidí…
Ano, všímám si změny, obzvlášť u mladší generace. U nich vidím, že už přemýšlejí o zdraví, nemocech a psychice trošku jinak a mají zájem i o alternativní přístupy.

Jak se na vaše léčebné postupy tváří kolegové lékaři?
Jak kteří. Někteří jsou tomu otevření, fandí mi. Jiní se tváří skepticky a mluví o placebu. Ale třeba moje maminka měla léta zdravotní problémy, které jsme nejprve řešily čistě západní medicínou, farmaky. Pomohly ale až bylinky a jiné alternativní postupy. A maminka si říkala: „Pokud to je placebo, tak proč mi nepomohlo placebo z prášků? Vždyť já jsem se chtěla vyléčit léky.“ Je škoda, že západní medicína vidí placebo jako něco hanlivého. Měli bychom přitom chtít, aby pacient věřil v uzdravení, protože i to mu pomáhá. Navíc se opakovaně už roky přesvědčuju o tom, že byliny rozhodně placebo nejsou.

Vaše kniha se jmenuje Čarovná lékárna kolem našeho domu. Mohou kolem svého domu sbírat léčivky i lidé ve městě, třeba v parcích?
Knihu jsem psala pro lidi, kteří nemají zahrádku, kde by si mohli bylinky pěstovat. Chtěla jsem jim ukázat, že mohou jednoduše zužitkovat to, co roste kolem jejích obydlí, tedy i ve městech. Tam bych jenom dala pozor, aby nešlo o lokalitu blízko frekventované silnice nebo znečištěnou od psů.

Kompletní rozhovor s internistkou a bylinkářkou Alenou Hamplovou najdete v zářijovém čísle magazínu Kondice.

Co najdete v aktuálním vydání magazínu Kondice:

- Tréninkový plán pro těhotné
- Reportáž o elektrokolech
- Manuál, který vám poradí, jak dát první pomoc dítěti a neztratit při tom hlavu
- Dozvíte se, zda nevěra může vyléčit vztah
- Podle čeho dítěti vybrat správný kroužek
- Objevíte adrenalinovou tvář Slovinska

IVA VOKURKOVÁ