Metličkové žilky jsou menší než křečové žíly, které bývají často bolestivé. Nacházejí se blíže k povrchu kůže a často vypadají jako pavučina. I když vám zatím žádné komplikace kromě toho, že nevypadají hezky, nezpůsobují, na jeden problém ukazují. Vaše cévní stěny jsou oslabené, chybí jim kolagen a elastin, takže jsou málo pružné a mohou se za určitých okolností rozšiřovat.

Možností, jak metličkovým žilkám, které se označují jako mikrovarixy, předejít, je celá řada. Co tedy dělat, abyste lépe rozproudili krev? Jak zabránit, aby se z kosmetického problému stal problém zdravotní?

Metličkové žilky a jak na ně:

| Video: Youtube

Příčiny vzniku

K nejčastějším příčinám vzniku metličkových žilek i křečových žil patří dlouhodobé stání nebo sezení, nekvalitní strava a nadváha. Především je ale způsobují hormonální změny v průběhu puberty, kdy souvisí s užíváním hormonální antikoncepce, v období těhotenství a menopauzy. Důležitou roli při vzniku metliček hraje také dědičnost.

„Křečovým žilám je prakticky nemožné zabránit. Stejně jako jejich menší příbuzní – metličkové žilky - se obvykle objevují na nohou, kotnících a chodidlech, protože stání a chůze vyvíjejí větší tlak na žíly v dolní části těla. Ztráta pružnosti cév v důsledku stárnutí může způsobit křečové žíly a těhotným ženám se často rozvinou. Lidé, kteří jsou obézní, hodně sedí či stojí, nebo mají v rodinné anamnéze křečové žíly, je také pravděpodobněji dostanou,“ říká cévní chirurg Peter Gloviczki z Mayo Clinic.


Nahrává se anketa ...

Prevence je důležitá

„Kromě toho, že jsou metličky nevzhledné, mohou je provázet i projevy typické pro potíže s křečovými žilami. Jsou to pocity těžkých nohou, otoky, svědění, brnění či pálení nohou,“ uvádí Dr. Max.

Co můžeme udělat pro zdravé cévy, abychom předešli vzniku metliček a křečových žil? Odborníci z lékárny Dr. Max nabízejí pár tipů:

 • Vyvarujte se dlouhému stání nebo sezení.
 • Noste vhodnou obuv ani na příliš vysokém, ani na zcela plochém podpatku.
 • Dbejte na dostatek pohybu (chůze, kolo, plavání).
 • Noste volné oblečení, zejména v oblasti třísel.
 • Sprchujte nohy studenou vodou.
 • Nekoupejte se v příliš horké vodě.
 • Okamžitou úlevu přináší zvýšená poloha dolních končetin.
 • Nohy nepokládejte přímo na zdroj tepla.
 • Dbejte na pestrou a vyváženou stravu. Superpotravinou pro vaše cévy je například pohanka, která obsahuje rutin.
 • Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte.

Domácí léčba

Pokud vás trápí metličkové žilky a chcete předejít vzniku křečových žil, vyvarujte se sezení s překříženýma nohama v kolenou, nebo kotnících.

„Pokud musíte v práci nebo doma dlouho sedět nebo stát, udělejte si každých 30 minut přestávku, abyste se postavili a prošli se. Díky tomu rozproudíte krev,“ radí zdravotnický web Womens Health. Také vyvážená protizánětlivá strava může podle něj zlepšit průtok krve a snížení spotřeby cukrů, alkoholu, kofeinu a zpracovaných potravin zmírnit příznaky tohoto onemocnění.

Se zajímavými tipy na domácí léčbu přichází web Cardio Vascular Specialist. Základem je pohyb. Především lidé s nízkým tlakem by měli cvičit každý den. Skvělým cvičením je plavání, ale i obyčejná chůze, jízda na kole nebo jóga vám pomohou rozproudit krev.

Jablečný ocet

Jablečný ocet pomáhá čistit tělo a zlepšuje krevní oběh v žilách. Naneste neředěný ocet na oblast s metličkovými žilkami a lehce ho vmasírujte. Dělejte to pravidelně každý den před spaním a ráno hned po probuzení a po pár měsících by se měly žíly zmenšit.

Užívat jablečný ocet můžete i vnitřně, protože snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu. Stačí dát do sklenice vody dvě čajové lžičky jablečného octa a pít měsíc dvakrát denně.

Cvičení, které uleví od křečových žil:

| Video: Youtube

Kajenský pepř

Kajenský pepř je bohatý na vitamín C a antioxidanty a prospívá správnému krevnímu oběhu. Zmírňuje bolest oteklých žil, léčí aterosklerózu a další zánětlivé stavy. Rozmíchejte jednu čajovou lžičku kajenského pepře v šálku teplé vody. Směs pijte každý den ráno po dobu jednoho až dvou měsíců.

Borůvky

Borůvky patří mezi superpotraviny. Obsahují vitamin C a flavonoidy a působí jako silné antioxidanty. Jsou účinné v prevenci vzniku metličkových a křečových žil, protože pomáhají zesilovat cévní stěnu.

Česnek a citrony

Česnek zlepšuje průtok krve a brání vzniku krevních sraženin a zánětlivých stavů. Flavonoidy v česneku také pomáhají posilovat cévy a chrání je před poškozením.

Citrony jsou bohatým zdrojem živin, minerálů a obsahují velké množství vitamínu C. Pomáhají s léčbou křečových žil a s kolísajícím krevním tlakem. Z česneku a citronu si můžete udělat léčivou pastu podle receptu kardiovaskulárních specialistů.

Recept na léčivou pastu z česneku a citronu

Ingredience

 • 10 až 12 stroužků česneku
 • šťáva ze 2 až 3 citronů
 • 4 lžičky olivového oleje

Postup

 1. Rozdrťte stroužky česneku, dokud nezískáte dobrou strukturu, kterou lze zředit.
 2. Vymačkejte šťávu ze 2 až 3 citronů.
 3. Přidejte 4 lžičky olivového oleje.
 4. Smíchejte s česnekovou pastou a nechte přes noc odležet.

Touto směsí masírujte postiženou oblast křečových žil dvakrát denně po dobu dvou měsíců. Ideální je přidat čerstvý česnek i do svého jídelníčku.

close Metličky a křečové žíly jsou nejčastějším viditelným příznakem chronického žilního onemocnění info Zdroj: Shutterstock zoom_in Metličky a křečové žíly jsou nejčastějším viditelným příznakem žilního onemocnění

Kaštany jírovce maďalu

Koňské kaštany se k léčbě křečových žil používají po staletí. Působí proti otokům a zánětům, zabraňují zužování žil a zvyšují jejich elasticitu. Gel z kaštanů jírovce aplikujte na postiženou oblast křečových žil dvakrát denně. Otoky nohou se sníží a zlepší se krevní oběh.