Každá žena, která kdy musela v přírodě nebo na lyžích na malou, nejednou řešila, jak vykonávání malé potřeby provede, zda není lepší moč ještě zadržet a hledala všemožné způsoby, jak se vyhnout svlékání všech vrstev oblečení. Močení na sněhu, natož s lyžemi, je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné a když se to zvrtne, někdy i komické. O pomočených botách či pádu holými hýžděmi do sněhu nemluvě.

Co ale dělat, když se vám chce v přírodě čůrat a nikde žádný záchod? Jak se vymočit v přírodě, jak funguje metoda dvou prstů a proč moč nikdy nezadržovat?


Nahrává se anketa ...

Proč nezadržovat močení

První, co vás při představě svlékání všech těch vrstev a odhalování nahého těla v mrazivém dnu může napadnout, je, že to zkrátka vydržíte a močení ještě na nějakou dobu odložíte. Podle outdoorového magazínu Outdoor vás navíc může stát svlékání a močení v extrémně chladných oblastech i velkou ztrátu tělesné teploty. Ovšem ani samotné zadržování moči není vhodné.

Močení není až tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Některé pozice jsou vyloženě nevhodné.
Existuje špatná pozice při močení? Ano. A bohužel ji používá většina žen

„Zadržování moči po dlouhou dobu se ukázalo jako důležitý rizikový faktor při vzniku infekcí močových cest. Nejčastěji k němu dochází z důvodu špatného hygienického stavu veřejných toalet. Bakteriální patogen však může vzestoupit a způsobit infekce horního urogenitálního traktu, což může být závažné a fatální,“ varuje kolektiv autorů ve studii v roce 2022. Lepší je naučit se metodu, která vám močení v přírodě usnadní.

Metoda dvou prstů

Ženy jsou odjakživa zvyklé močit v podřepu. Někdy ovšem nastane situace, že se vám na veřejný záchodek z hygienických důvodů nechce, nebo jste od něj kilometry daleko. V takových případech není od věci naučit se techniku dvou prstů, která vám umožní močit na jakémkoliv (odlehlém) místě ve stoje, a to bez použití jakékoliv pomůcky. Jako je například tato:

Čůrání ve stoje však vyžaduje trochu zručnosti a osvojení si nové techniky. Když to ale doma párkrát natrénujete nanečisto například ve sprše, brzy tomu přijdete na kloub.

„Otřete si ruce hygienickým kapesníčkem a stáhněte si kalhoty a spodní prádlo. Ukazováčkem a prostředníčkem vytvořte tvar písmena V, a poté je přiložte na vnitřní stranu stydkých pysků a mírně je roztáhněte. Následně zatlačte směrem vzhůru a začněte močit. Proud moči by měl směřovat do dálky, nikoliv dolů nebo proti vaší noze. Můžete i mírně naklonit pánev dopředu a dalšími pohyby proud moči směrovat,“ radí web WikiHow, který poskytuje užitečné návody.

Výhody močení ve stoje

Tento druh vyprazdňování navíc podle vědeckého výzkumu nepřináší žádná rizika zbytkové moči a dochází při něm k úplnému vyprázdnění. Ve studii, která probíhala mezi červencem a říjnem roku 2008 bylo sledováno 30 dobrovolnic, u nichž byl zkoumán maximální a střední průtok moči i zbytkový objem v měchýři.

Některé věci, jako třeba mobilní telefon, používáme denně. A přitom je nikdy nečistíme.
Je 20x špinavější než záchodové prkénko. Do ruky i postele ho ale berete denně

„Maximální a průměrné průtoky v sedě a ve stoje byly významně odlišné. Ve vymočeném objemu a zbytkovém objemu moči však nebyly zaznamenány žádné rozdíly. Je to proto ideální alternativní metoda ženského vykonávání malé potřeby,“ podporuje tento způsob močení u žen kolektiv autorů studie.

Navíc se jedná o metodu, která je snadná, a i v extrémních podmínkách v přírodě vám může s vykonáním malé potřeby značně pomoci. Po důkladném domácím nácviku se kvůli ní nemusíte svlékat tolik, jako když se snažíte o důkladné vyprázdnění v klasickém podřepu v závějích sněhu. Nikdy se vám už také nestane, že byste při močení na lyžích odjeli s obnaženými hýžděmi doprostřed sjezdovky.

Skvělým pomocníkem jsou i jednorázové pomůcky, které močení ve stoje usnadňují.

(Ne)uvěřitelná čůrací historka z lyžování

Přesně to se totiž podle lyžařského magazínu Ski Diva stalo jedné zahraniční lyžařce, když si v polovině kopce uvědomila, že musí neodkladně na malou. Našla si chráněné místo, shodila kalhoty, podřepla a začala si ulevovat. Najednou však začala i s lyžemi a kalhotami pod kolena klouzat zpět na sjezdovku, kde si v důsledku pádu zlomila nohu.

Dobrým prostředkem proti nadměrnému zadržování vody v těle je březový čaj, který má příznivé diuretické účinky
Jak zahájit hubnutí? Začněte léčivým čajem na odvodnění a detoxikaci

Příběh měl navíc ještě i komické pokračování. Přijela lyžařská hlídka, svezla ženu na saních, a poté ji poslala do místní nemocnice. Následně přišel doktor do jejího pokoje s úsměvem na rtech a začal ženě vyprávět o muži, který ležel se zlomeninou ve vedlejší místnosti: „Nebudete tomu věřit. Vedle vás leží muž, který prý spadl z lyžařského vleku a zlomil si nohu, když spatřil ženu, která lyžovala s obnaženými hýžděmi v podřepu zády ke svahu. A jak jste ke své zlomenině přišla vy?“

Zda je tento příběh založen na pravdě, nebo se jedná o smyšlenou historku podobající se vtipu, bohužel nelze ověřit. Pravdou ale zůstává, že stát se rozhodně mohl a že pokud budete v blízkosti sjezdovky močit podobným způsobem v podřepu na lyžích, můžete být příště vy ta, která pojede s obnaženými hýžděmi dolů svahem. Metoda dvou prstů proto rozhodně stojí za zkoušku.