I tak se ale nevyplatí toto onemocnění podceňovat. Podle humanitární organizace Lékaři bez hranic ve světě onemocní ročně tuberkulózou kolem devíti milionů lidí, téměř dva miliony na ni každý rok zemřou. VZP proto upozorňuje na rizika spojená s TBC v souvislosti se Světovým dnem boje proti tuberkulóze - ten připadá na sobotu 24. března.

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický dlouhodobý kašel s vykašláváním hlenů, špatné dýchání, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku či vykašlávání krve. Následně může nemoc postihnout také klouby, kosti nebo nervový systém.

Ačkoliv počet lidí s TBC mezi klienty VZP klesá, lékaři upozorňují, že se potýkají s tuberkulózními pacienty, kteří často nejsou pojištěni. Jejich léčba proto následně stojí statisíce korun. Jde o cizince, mezi nimiž počet onemocnění naopak stoupá.

V České republice se proti tuberkulóze povinně očkovalo, od roku 2010 bylo povinné přeočkování zrušeno, protože počet onemocnění v tuzemsku rapidně klesl. V současnosti jsou proto očkovány jen děti z rizikových skupin - tedy například děti ze zemí, kde je výskyt TBC vyšší než čtyřicet nemocných na sto tisíc obyvatel, nebo žijí společně s tím, komu byla TBC diagnostikována.

Nejčastěji loni lékaři vykázali diagnózu tuberkulóza v Pardubickém kraji (590), následoval Plzeňský kraj (481) a Praha (457). Naopak nejméně nemocných se léčilo v Libereckém kraji (129), v Karlovarském kraji (132) a v jižních Čechách (151).