„Čím dříve Adámek podstoupí operaci, tím větší je šance, že bude mít menší ztrátu sluchu oproti zdravému oušku a přestane být terčem posměchu,“ vysvětluje hned z počátku maminka, která společně s manželem založila pro chlapce sbírku prostřednictvím donio.cz.

Vada Adámkova ouška sice nevyžaduje dle lékaře urgentní řešení, jelikož si dítě osvojí řeč i jazyk pomocí druhostranného ucha, ovšem z psychologického hlediska je zakrnělé ouško něco, co se může silně projevit i na jeho psychické pohodě a zdraví. Jak rodiče, tak samotný Adámek se již setkali s nevhodným chováním dětí i dospělých.

Adam Peška a jeho matka Ivana na závodech.
Diagnóza byla pro rodinu šok. Svalová dystrofie měla u syna rychlý spád

„Adámek se stal terčem posměchu například v herničce, kde na něj asi dvanáctiletý kluk pokřikoval, ať si dají všichni pozor, že je tu mutant. Jeho rodiče se tomu ještě smáli,“ popisuje nepříjemné reakce okolí chlapcova maminka.

V USA ouško běžně operují, operace však stojí téměř 100 000 dolarů.V USA ouško běžně operují, operace však stojí téměř 100 tisíc dolarůZdroj: Se svolením Markéty Kostečkové

V Čechách léčba není možná

Že má Adámek jedno ouško o dost menší než druhé, si rodiče všimli hned po porodu. Po dalších vyšetřeních bylo jasné, že na ouško ani neslyší. Z věrohodných zdrojů se však dozvěděli, že operace není v Čechách možná, a proto se začali soustředit na řešení problému na zahraniční klinice, která má s léčbou mikrocie zkušenosti.

Andrea trpí nadměrnou ztrátou kvůli stresu
Dříve měla hřívu jako lev. Dnes žena kvůli alopecii ztrácí vlasy po pramenech

„Pan doktor nám vysvětlil, jak se věci mají, doporučil nám kliniku v USA a my najednou věděli, že toto je naše cesta. I když částka za operaci nám vyrazila dech. Manžel kvůli tomu musel změnit zaměstnavatele, ale ani tak se nám nepodařilo na operaci našetřit,“ vysvětluje maminka chlapce důvod, proč se rozhodli poprosit o pomoc širokou veřejnost.

Operace navíc není to jediné, na co rodina šetří. „Pobyt s rekonvalescencí naši rodinu vyjde zhruba na 400 tisíc korun, což je částka, která není ve sbírce na Doniu zahrnuta,“ upřesňují Adámkovi rodiče.

Vybrat dostatečné množství peněz pomáhá i Zlatý slavík Marek Ztracený, o čemž jsme vás nedávno informovali v Klatovském deníku

Výzva Marka Ztraceného k pomoci Adámkovi

Cesta za novým ouškem

V USA pracují s dětmi, které trpí jednostrannou mikrocií od narození.

„Dítě absolvuje rehabilitace, protože se dopředu neví, jaký dopad bude mít vývojová vada na pohyb dítěte. V uchu se totiž nachází i centrum rovnováhy. Ucho se rovněž aktivuje pomocí kostního naslouchadla, které je na hlavě připevněno pomocí čelenky, aby sluchový nerv nezakrněl. Dále je nastavena léčba u klinického logopeda, kde se snaží rozvíjet řeč a případně se začíná se znakovou řečí,“ vysvětluje postup v Americe maminka Adámka.

Ale tím to zdaleka nekončí. „Už ve 2,5 letech se dítěti udělá CT postiženého ouška, kde se zjišťuje, jak je vnitřní ucho uspořádané a zda je kost dostatečně srostlá, aby se mohla provést plastika. Operace se pak provádí už po 3. roce dítěte,“ vysvětluje Markéta Kostečková.

Barbora Maťovčíková bojuje se zákeřnou rakovinou.
Dívku s uhrančivýma očima rakovina změnila k nepoznání. Báře fandí tisíce lidí

I proto s dnes dvouletým Adámkem rodiče na vlastní náklady celou dobu rehabilitovali, pořídili kostní sluchátka, aby provizorně aktivovali sluchový nerv a začali učit syna odezírání pro případ, že by přišel o sluch i u druhého ouška, což je možná varianta, která může nastat. Pokud však nepodstoupí operaci v předškolním věku a později ho postihne jakákoliv vada zdravého ucha, stal by se chlapec hluchým. Sluchový nerv by totiž zakrněl.

O tom, že v Čechách někdy není snadné vydobýt si pro své dítě adekvátní lékařskou péči, jsme psali i v příběhu malého Dominička. Pojišťovna matce malého chlapce sdělila, že si má zdravotnické pomůcky ušít sama.

„Znakování jsme nezačali učit proto, že by se s ním syn domluvil pouze s lidmi, kteří znakují. S odezíráním se případně domluví s kýmkoliv,“ vysvětluje maminka, která dělala s manželem vše proto, aby napodobila zdravotnický přístup v USA v domácích podmínkách.

Malý Dominik se narodil se vzácným onemocněním, potřebuje řadu speciálních pomůcek.
Pojišťovna na ni kašle. Pomůcky pro postiženého chlapce si má vyrobit sama

„Na základě pooperačních výsledků Adámka budeme usilovat o to, aby děti s mikrocií měly péči hrazenou ze zdravotního pojištění,“ vysvětluje přínos pro další rodiče maminka, která doufá, že ti už v budoucnu nebudou muset vyhlašovat podobné sbírky na ouška pro své děti. Zároveň však připomíná, že v roce 2021 byla snaha ze strany kliniky z USA přijet do ČR a naučit doktory operovat mikrocii u nás za poloviční náklady, ale nebyl zde o to projeven zájem.

Pokud chcete Adámkovi na nové funkční ouško přispět, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky ZDE.