Sportovci tělem i duší bylo 39 let, když mu lékaři diagnostikovali mnohočetný myelom, druhou nejčastější rakovinu krve. Že s jeho tělem není něco v pořádku, vnímal Miloš Dušek už tak dva roky před tím. Únavu a nižší sportovní výkon, než na který byl zvyklý, ale přičítal postupujícímu věku.

„Cítil jsem se unavený a nemohl jsem se zbavit pocitu, že mi něco je. Až později jsem se dokázal ohlédnout a pochopil jsem, že celá situace tak náhlá nebyla, že signály přicházely postupně. Kromě narůstající únavy jsem byl častěji nemocný,“ vzpomíná sportovec.

Příjemce ledviny Miloš Dušek:

| Video: Youtube

Chřipky pan Miloš překonával domácí léčbou, a když to bylo horší, dostal antibiotika. Jeho imunita už nebyla tak odolná jako dřív. Jeho zaměstnání navíc přinášelo nepřetržitý sled stresujících situací. „Zpětně si troufám tvrdit, že šlo o spouštěcí mechanismus mého onemocnění,“ dodává.

Rakovina zasáhla celé tělo

Krátce po stanovení diagnózy došlo u pana Miloše k akutnímu selhání ledvin. Následoval okamžitý převoz na Kliniku hematologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Myelom zasáhl celé tělo.

Nepodařilo se zachránit ani ledviny, takže po propuštění z nemocnice Miloše čekala dlouhá série dialýz a chemoterapií.

Na vycházky se stoličkou

Po dvou měsících strávených na lůžku měl muž oslabené tělo, ale odhodlání naštěstí ne. „S manželkou jsme začali s krátkými vycházkami, první den jsem s velkou námahou ušel 300 metrů. Ale jako sportovec jsem věděl, že je třeba trénovat, tak jsme každý den přidávali další metry,“ vypráví.

Manželka pana Miloše nesmírně podporovala a na jejich vycházky s sebou nosila židličku, aby se mohl v průběhu procházky posadit a dočerpat síly. Po několika týdnech pravidelného navyšování zatížení se mu kondice začala postupně vracet.

Klíčové seznámení s profesorem

První tři roky s nemocí byly hodně podobné. Třikrát týdně dialýza v děčínské nemocnici, k tomu léčba myelomu a několik různých variant onkologické léčby. V té době se pan Miloš seznámil s pacientskou organizací Klub pacientů mnohočetný myelom a začal navštěvovat její akce.

„Odhodlal jsem se na semináři Klubu pacientů hovořit o svém životě s myelomem. Byl tam i jeden profesor z Ostravy, kterého můj příběh zaujal. Nabídl mi možnost podstoupit na jeho pracovišti transplantaci kostní dřeně,“ popisuje pan Miloš.

Nová kostní dřeň

Transplantace kostní dřeně se u převážné většiny pacientů používá jako jeden z prvních a vysoce účinných léčebných postupů. Jenže Miloš měl nefunkční a nenávratně zničené ledviny a další kontraindikace, které provedení zákroku bránily. Takže v počátcích léčby mnohočetného myelomu byla transplantace kostní dřeně považována za vysoce rizikovou.


Nahrává se anketa ...

I přesto se ale této možnosti Miloš nevzdal a šel si za svým. Začal dojíždět do 400 km vzdálené ostravské nemocnice, kde po čtyřech letech od diagnostikování myelomu zákrok úspěšně podstoupil. Vše proběhlo v pořádku i se společně prováděnou dialýzou.

První pacient s domácí dialýzou

Po úspěšně provedeném zákroku vnímal Miloš jako další nutný krok zbavit se závislosti na dojíždění do nemocnice na dialýzu. Shodou okolností v té době usilovala Česká nefrologická společnost o to, aby byla do standardních zdravotních úkonů zařazena i dialýza v domácím prostředí.

Přestože boj s „úředním šimlem“ zdravotní pojišťovny byl zdlouhavý, stal se pan Miloš na konci roku 2015 prvním pacientem v ČR, který si dialýzu v domácím prostředí prosadil a skutečně zařídil.

close Od roku 2015 měl Miloš jako první český pacient domácí dialýzu. info Zdroj: Se svolením Miloše Duška zoom_in Od roku 2015 měl Miloš jako první český pacient domácí dialýzu

Překonal hranici statistiky přežití

Tou dobou také završil svých „statistických“ pět let, které mu při počáteční diagnóze onemocnění vyměřili jako průměrnou dobu dožití.

A tak se Miloš ptal, co bude dál? Jezdil na odborné lékařské kongresy a na jednom z nich slyšel, že i u vybraných pacientů s myelomem se občas diskutuje možnost transplantace ledviny. „Můj další cíl byl jasný – definitivně se zbavit závislosti na dialýze,“ zdůrazňuje.

„Transplantace ledviny u pacientů se selháním ledvin při mnohočetném myelomu byla vždy kontraindikována kvůli nepříznivé prognóze a vysokým rizikům infekčních komplikací i návratu tohoto onemocnění po transplantaci,“ říká Silvie Rajnochová Bloudíčková z Nefrologické a Transplantační ambulance pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Jak probíhají transplantace:

| Video: Youtube

V současnosti se díky novým léčebným možnostem významně zvýšilo přežití pacientů s mnohočetným myelomem a u určité skupiny těchto pacientů je možné zvažovat řešení nezvratného selhání ledvin transplantací. To je i případ pana Miloše.

Jako ve zrychleném filmu

Po devíti letech od začátku onemocnění se Miloš pro transplantaci ledviny rozhodl a po roce na čekací listině se dočkal telefonátu z nemocnice: „Miloši, mají pro tebe ledvinu, za deset minut u tebe bude sanitka, tak se připrav.“ Pak už všechno šlo jako ve zrychleném filmu.

„Za dvě hodiny jsem byl v IKEMu v Praze, v rychlosti proběhlo několik nezbytných vyšetření a pak už jsem ležel na sále. Po osmi hodinách od zavolání sestry jsem se probudil s novou fungující ledvinou,“ vzpomíná Miloš.

Čtrnáct dní po transplantaci sedl na kolo

Miloš dar života přijal se vším, co k němu patří. Díky úspěšné transplantaci ledviny se zbavil dialýzy a už čtrnáct dní po návratu z nemocnice usedl na kolo a ujel prvních 10 kilometrů. Tělo si postupně zvykalo na zátěž, a tak za měsíc po transplantaci zvládl ujet 50 a za další měsíc dokonce 100 kilometrů.

Opakovaně na stupních vítězů

A jeho bilance dnes? Jedna zlatá a jedna stříbrná medaile z Evropských her transplantovaných a dialyzovaných sportovců v Oxfordu z roku 2022.

close V letošním roce se stal Miloš mistrem světa v atletice v Australském Perthu na Světových hrách transplantovaných. info Zdroj: se svolením Miloše Duška zoom_in V letošním roce se stal Miloš mistrem světa v atletice v Australském Perthu na Světových hrách transplantovaných

V letošním roce se stal mistrem světa v atletice v australském Perthu na světových hrách transplantovaných. Úspěšně se také letos zúčastnil jako člen Czech Para Nordic TEAMu Jizerské padesátky, kde se umístil i se svým hendikepem v první pětině startovního pole.

Miloš radí, jak nemoci překonat

„Moje zkušenost říká, že na začátku je potřeba mít štěstí v tom, nakolik agresivní typ nemoci vás potká. Dále potřebujete mít vedle sebe lékaře, který vás vnímá jako partnera v tomto společném boji. Lékaře, který své povolání vnímá jako poslání a vy pro něj nejste jenom číslo v systému. Zbývá druhá polovina úspěchu, a tu představujeme my, pacienti. Všichni bychom si měli uvědomit, že je v naší moci léčbu výrazně ovlivnit. Najít tu sílu a odvahu v sobě,“ vysvětluje Miloš.

Transplantace není tabu
Na internetu lze najít spoustu informací o léčbě selhání ledvin, mnohé ale mohou být zavádějící. Ucelený zdroj informací, garantovaný lékaři, pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci ledviny je web Transplantace Není Tabu.cz.