„Panadolové čípky nejsou dostupné od poloviny srpna. Za chvíli nebudeme mít ani jejich náhradu. Půl milionu dětí do pěti let, které musí tento přípravek dostávat, tak zůstane bez pomoci,“ řekl dětský lékař a současně poslanec za ANO David Kasal.

Lékaři si prý sice mohou nechat umíchat medikament v nemocniční lékárně, jeho cena je pak ale asi čtyřikrát vyšší, než když sjede z výrobní linky. Stojí asi osmdesát korun. „Trvanlivost takového léku je navíc omezená, což může činit potíže záchranářům. Ti totiž vozí panadolové čípky ve své stálé výbavě,“ řekl Kasal. Na posledním jednání sněmovního zdravotního výboru proto vyzval ministerstvo zdravotnictví, ať problém okamžitě řeší. „Například dovozem náhradního přípravku ze zahraničí,“ navrhl Kasal.

Lékárna - Ilustrační foto
Lidem s léky pomůže aplikace. Rezervovat je půjde na dálku, plánuje ústav

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová výpadek medikamentů potvrdila. Stát ale podle ní nemůže pro lékaře a jejich pacienty nic udělat. „Jedná se totiž o léčiva, která jsou vedena jako volně prodejná. A právě vzhledem k tomu, že se jedná o volně prodejná léčiva bez úhrady z veřejného zdravotního pojištění, nelze na ně aplikovat některá rezervní opatření, jako je například povolení dovozu cizojazyčné šarže,“ vysvětlila.

Probíhají jednání 

Jedinou možností, jak situaci řešit, je tedy podle ní individuální příprava čípku v lékárně. Totéž doporučuje i expert na lékovou politiku Josef Suchopár. „V případě léčiv na bolest, která obsahují účinnou látku paracetamol, naštěstí nehrozí žádné komplikace. Jde o bezproblémovou látku, která se dobře vstřebává,“ říká Suchopár.

Ilustrační snímek
Cizinci a oligarchové. Zdravotní pojišťovny ovládnou obři, varují kritici

Nemocnice si podle něj může dokonce nechat namíchat mnohem větší množství variant, než nabízí běžně výrobce. Ten lék dodává na trh jen ve dvou různých silách.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na jednání sněmovního zdravotního výboru slíbil, že se bude problémem zabývat. Na pozdější dotaz Deníku, co konkrétně resort pro dostupnost léčiva podnikne, odpověděl: „Státní ústav pro kontrolu léčiv situaci intenzivně řeší a jedná s výrobci.“ V akutních případech, ve kterých děti nemohou dostat lék ve formě tablet, je podle něj ještě možnost podat jim podobný přípravek nitrožilně.