„Záchranka ho totiž odmítla odvézt do nejbližší nemocnice, která stojí jen sedm kilometrů od domu, protože tato nemocnice není spádová. Místo toho jeli do špitálu vzdáleného víc než třicet kilometrů,“ vysvětluje jeden z důvodů dcera.

K lékařům se tak pacient dostal za více než čtyřicet minut. Rychlá pomoc je přitom u této choroby naprosto klíčová.

InfografikaZdroj: DeníkPočítají se minuty

„Urgentní léčba je tím úspěšnější, čím dříve ji nemocný dostane,“ potvrzuje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Během mrtvice totiž zanikají každou minutu dva miliony mozkových buněk. K tomu odumírá 14 milionů nervových spojení. „Pokud se tedy pacient nedostane do nemocnice včas, může to mít pro něj fatální dopady,“ řekl. Mrtvice může skončit až smrtí.

Takový osud postihne podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých třináct procent pacientů ročně – právě tolik jich zemře do třiceti dnů od přijetí do nemocnice.

Podle posledních dat z roku 2017 takto rychle umírali nejčastěji lidé v Plzeňském a Libereckém kraji. Nejméně naopak mrtvice „kosila“ obyvatele Zlínska. Ministerstvo chce podle Prymuly případné nerovnosti v přístupu k léčbě analyzovat a narovnat.

„Obecně je ale péče o pacienty s kardiovaskulárními chorobami v Česku na špici. Pohybujeme se na prvních třech místech v Evropě,“ dodal.