Místo radosti dno. Pětina českých maminek má splín, pomůže jim vyšetření
Čekala, že ji po porodu zaplaví nezměrné štěstí. Anička byla přece vymodlené dítě. Jenomže místo radosti z mateřství se šestatřicetiletá Lenka Poláková dostala na samé dno.
„Bezprostředně po porodu jsem byla strašně apatická. Čekala jsem hřejivou vlnu štěstí, že mám zdravé dítě, ale místo toho jsem byla naprosto vyřízená. Neměla jsem vůbec chuť k jídlu, přepadaly mě záchvaty pláče, nedařilo se mi ani nakojit malou. Připadala jsem si naprosto nemožná,“ vypráví. Ze splínu jí pomohly až léky.
Problém má asi 20 procent matek
S úzkostnými poruchami se podle odborníků potýká asi pětina čerstvých matek. „Desetinu žen přepadnou příznaky už během těhotenství, po porodu se vyskytnou dokonce u jedné ze šesti žen,“ přibližuje situaci Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví. Přibližně jedno procento budoucích maminek postihnou dokonce závažné psychotické poruchy.
Většině z nich se přitom žádného vyšetření ani následné pomoci nedostane. „Víme sice, že ženy tyto problémy mají, přesto u nás žádná prevence duševních poruch těhotných žen prakticky neexistuje,“ pokračuje Šebela.
Duševní zdraví matek je přitom podle něj důležité, závisí na něm totiž zdravý vývoj narozeného dítěte. O tom, jaké dopady může mít neřešený problém novopečených matek v depresi, svědčí i některé zahraniční studie: „Třeba výzkumníci z London School of Economics vyčíslili, že celospolečenský dopad duševních nemocí v těhotenství a těsně po porodu, které se vyskytnou ve Velké Británii za jeden rok, se pohybuje kolem 8,1 miliardy liber,“ uvedl Šebela.
Ministerstvo zdravotnictví i čeští psychiatři už proto řeší, co s tím. Rozhodli se zkusit zavést screeningový program, který riziko duševní poruchy u matek odhalí. Inspirací jim prý byly právě některé evropské státy, které už podobné preventivní vyšetření mají. Metoda se už zkouší v neratovické porodnici.
Co konkrétně mohou maminky očekávat? „Vyplní jenom jednoduchý formulář,“ popsal metodu Antonín Šebela. Na několik otázek ženy odpoví nejprve při přihlášení k porodu a potom znovu v 36. týdnu těhotenství a před propuštěním z porodnice. Dotazník prý matkám nezabere víc než deset minut.
Stačí odpovědět na pár otázek
Lékaři potom dotazník vyhodnotí a pošlou ženě výsledky. V případě, že odhalí jakýkoliv problém, pozvou maminku do perinatální ambulance Národního ústavu duševního zdraví a nabídnou jí podrobnější vyšetření. Podle primáře neratovické porodnice Stanislava Martana jsou maminky za vyšetření rády.
Do budoucna chtějí psychiatři zavést podobné vyšetření i ve všech gynekologických ambulancích. „Připravujeme také webovou aplikaci, díky které si budou moci ženy udělat základní screening samy doma na počítači,“ řekl Šebela.