Páteční a sobotní večery tráví více než polovina žen ve věku 18 až 25 let doma s rodinou či přáteli. Bez ohledu na to, zda jsou doma, na zábavě nebo si zajdou někam sednout s přáteli, dají si k tomu rády sklenku alkoholu. Podle většiny oslovených juniorek je to takzvaně „na pohodu a na zdraví“.

Zároveň ale z průzkumu vyplynulo, že téměř 40 procent dívek končí s pitím až při zhoršené koordinaci pohybů. Čtvrtina respondentek svoji míru vůbec nesleduje a snaží se držet krok s ostatními. Své limity zná jen necelá čtvrtina dotázaných.

Pití alkoholu. Ilustrační foto.
Jen čtyři procenta mladých lidí v Česku nepijí alkohol, ukázal průzkum

Zhruba polovina dívek pak svůj večer doprovází alkoholem v rozumné míře, kterou představuje několik skleniček. Třetina údajně nepije vůbec. Oproti tomu necelých třináct procent dívek otevřeně přiznává, že pije, dokud může.

„Necelých deset procent dívek alkohol konzumuje s úmyslem se opít, což je velmi destruktivní přístup,“ varoval Vladimír Darebník, koordinátor preventivních programů Unie výrobců a dovozců lihovin. Necelé dvě třetiny mladých žen se ze zábavy vrací před půlnocí, nebo společně s první kamarádkou, naopak více než třetina jich odchází z podniků až se zavíračkou, případně nad ránem.