Záleží ovšem na tom, jakou máte zdravotní pojišťovnu a zda narazíte na lékaře, kteří vám budou proton v Praze bez obav indikovat.

„V tomhle státě se kdekdo pořád něčeho nebo někoho bojí," řekl mluvčí protonového centra Vladimír Šulc. Zároveň zdůraznil, že se jednání se zdravotními pojišťovnami ohledně proplácení protonové léčby u nás konečně začínají posouvat. „Až na jednu výjimku, kterou je největší pojišťovna u nás, tedy Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)," doplnil Šulc.

VZP dlouhodobě proklamuje, že raději posílá pacienty na proton do německého Mnichova. Její mluvčí Oldřich Tichý uvedl: „V konkurenčním mnichovském protonovém centru poskytují klientům VZP péči za paušální částku 502 tisíc korun. V Praze chtějí peněz víc, až 900 tisíc."

„Je tedy logické, že VZP vedena snahou zajistit protonovou terapii co největšímu počtu klientů, kteří ji opravdu potřebují, využívá služby takového zařízení, které je při mnohonásobně větších zkušenostech zároveň výrazně levnější," dodal mluvčí VZP Oldřich Tichý.

S tím ale jediné protonové centrum u nás nesouhlasí. Ceny jsou podle něj naprosto srovnatelné s těmi německými a navíc, člověk je „doma". Jako důkaz předložilo příběh mladého dělníka, sedmadvacetiletého Jindřicha ze Škodovky.

„Zaměstnanecká pojišťovna Škoda poslala na léčbu „obyčejného" dělníka, ale ještě podstatnější je, že doktoři z liberecké nemocnice trvali na svém, léčbu indikovali," sdělil mluvčí protonového centra Šulc.

Příběh dělníka

Jindřich si několik měsíců stěžoval na bolest hlavy, ale lékaři mu prý diagnostikovali namožené trapézové svalstvo. Až později ho neurologové poslali na počítačovou tomografii mozku s podezřením na nález. Ten se bohužel potvrdil, šlo o hemangiopericytom.

„Kamarádi mi nejdřív nevěřili, říkali, co si to vymýšlíš za diagnózu. Pak šlo najednou všechno rychle. Jel jsem do Liberce a podstoupil devítihodinovou operaci. Pan profesor Suchomel prohlásil, že něco takového ještě neviděl. A udělají vše, aby to dostali ven a zachránili mi život," řekl Jindřich.

Byli to tedy právě specialisté z liberecké nemocnice, kteří trvali na pooperačním ozařování protony. Pomohli tak Jindřichovi prosadit úhrady ze strany jeho zdravotní pojišťovny. „V případě protonové léčby je velmi individuální indikace. Určitě je vhodná na některé typy tumorů, například chordomy," řekl lékař Pavel Buchvald, zástupce přednosty libereckého neurocentra.

Jindřich podstoupil třicetidenní protonovou léčbu a po celou dobu si vedl deník. „Začaly se dít obrovské změny. Začal jsem lépe vidět a vrátila se mi paměť po předešlé léčbě pneumokoka," napsal do deníku.

„Z pohledu ředitele nemocnice, kde je Komplexní onkologické centrum, bychom velmi rádi, aby došlo k jasné dohodě pojišťoven a Protonového centra v Praze, jaké diagnózy budou touto metodou léčeny, a pojišťovny pak následně s Protonovým centrem uzavřely konkrétní smlouvy." Luděk Nečesaný, ředitel KN Liberec

Po léčbě si vzal mladý muž dva týdny dovolené, aby se pak rovnýma nohama vrátil naplno do práce. Ve skladu na vysokozdvižném vozíku zvedá do pětimetrové výšky i tři tuny materiálu.

„Rozhodují centimetry a člověk se tam musí docela soustředit. Zpočátku mne ale kolegové šetřili, dali mi čas," popsal Jindřich. Během samotné protonové léčby neměl Jindřich podle svých slov potíže s nevolností nebo příjmem potravy.

Postoj nemocnic

„Z pohledu ředitele nemocnice, kde je Komplexní onkologické centrum, bychom velmi rádi, aby došlo k jasné dohodě pojišťoven a Protonového centra v Praze, jaké diagnózy budou touto metodou léčeny, a pojišťovny následně s Protonovým centrem uzavřely konkrétní smlouvy," informoval ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný.

Dodal, že nynější situace velmi komplikuje práci onkologů neustálými dotazy pacientů a jejich příbuzných na tento způsob léčby a přivádí lékaře do velmi nepříjemných situací.

„V každém případě si myslím, že tato léčba své opodstatnění má, byť odborně nedokážu posoudit konkrétní případy, a že jasná dohoda o úhradách uklidní napjatou situaci a ve finále pomůže těm, kteří vše odnáší, pacientům s onkologickým onemocněním," uzavřel Nečesaný.

Přehled hlavních předností protonové léčby

Minimální poškození zdravých tkání a z toho vyplývající možnost léčby nádorů v blízkosti důležitých tělesných orgánů zcela zásadní při léčbě nádorů dětského věku.

- Nízké riziko vedlejších účinků v průběhu i po ukončení léčby zářením a rychlejší zotavení pacientů po ukončení léčby.

- Přesné cílení nádoru a maximální ochrana zdravé tkáně a související nižší riziko vzniku sekundárních zhoubných nádorů.

- Vysoká pravděpodobnost úplného zničení (eradikace) nádorových buněk (rakoviny) a šance na dlouhodobé přežití pacientů.

- V konečném důsledku šetření nákladů na následnou zdravotní i sociální péči nevyléčeného pacienta nebo pacienta s významnými vedlejšími účinky léčby.