Od listopadu mají pacienti Klaudiánovy nemocnice možnost využít nové metody operace křečových žil. Povídali jsme si o tom s Tomášem Kneiflem, lékařem, který má pro tyto nové metody certifikát a bude je v Klaudiánově nemocnici provádět.

Pojďme začít tím, co křečové žíly vlastně jsou?

Je to důsledek nedostatečnosti v povrchním žilním systému následkem žilního přetlaku. Při jejich vzniku hraje velkou roli hraje genetika, někdy se udává, že je to až 80 procent. Tedy má-li křečové žíly někdo v rodině, je pravděpodobné, že je zdědíte.

Můžeme představit obě nové metody, kterými budete v Boleslavi operovat?

Jde o podobné metody, ovšem jedna je na principu laseru, konkrétně hovoříme o endovenozní laserové ablaci, druhá ablace je mechanicko-chemická. V prvním případě se žíla vlastně taví pomocí laserového vlákna, přičemž tady máme k dispozici nejnovější laser, který je na trhu. Druhá metoda se provádí systémem ClariVein, což je speciální katetr, který byl vyvinut ve Spojených státech. Ten při vysokých otáčkách indukuje stažení žíly, a to je potencováno ještě aplikací látky, zvané etoxisklerol.

Jak dlouho takový zákrok trvá?

V podstatě se všechno odvíjí od toho, jak moc má pacient pokročilý nález. Zhruba osmdesát procent pacientů má to nejjednodušší stadium, a tady trvá zákrok na jedné končetině 30 až 45 minut. Pokud není nález výrazně pokročilý, lze ošetřit obě končetiny při jednom zákroku.

Jak vlastní výkon probíhá?

U obou metod je princip velice podobný. Základ je, aby operatér uměl dokonale pracovat s ultrazvukovým přístrojem. Před samotným výkonem musí být dokonale zmapován žilní povrchový systé pacienta, abychom mu mohli navrhnout nejlepší způsob operace. Pod ultrazvukovou kontrolou je do žíly zavedeno laserové vlákno, popřípadě katetr ClariVein, a zavedeme ho až do třísla, kde je soutok povrchního a hlubokého žilního systému. V případě laseru opět pod ultrazvukovou kontrolou aplikujeme kolem žíly tumescentní lokální anestezii. Poté už začínáme žílu „tavit", případně uzavírat katetrem, což je vlastní zdravotní výkon. Důležité je říci, že to je skutečně léčebný výkon, nejde jen o estetiku. Poté ale už následuje část kosmetická.

Co tedy znamená kosmetická část operace?

Z dvou až třímilimetrových řezů odstraníme speciálními háčky vlastní křečové žíly. Pacient tudíž ve finále nemá jediný steh. U klasické metody se dělá preparace řezu v tříslech, takže musí následovat šití.

Naznačil jste, že u obou těchto metod se pacient finančně spolupodílí, o jak velké částky se jedná?

Zdravotní pojištění pokrývá vlastní operační výkon, miniinvazivní endovenozní metoda je ovšem nadstandard. Pacient si tedy hradí laserové vlákno či speciální katetr ClariVein, podle toho, pro jaký způsob se rozhodne. Jedná se zhruba o patnáct tisíc korun při laserové metodě, respektive v druhém případě zhruba devatenáct tisíc korun.

Operaci křečových žil má většina lidí spojenu s dlouhodobým nošením kompresních punčoch, jak je to v případě použití těchto metod?

Kompresní punčochy pacient samozřejmě nosit musí, ovšem zatímco po těchto miniivazivních metodách je to jen sedm až deset dní, při klasické operaci je to zhruba pět týdnů. Pacient prakticky hned po výkonu chodí a dělá běžné aktivity, jediným omezením je to, že tři týdny nesmí mít velkou fyzickou námahu. Neměl by tedy běhat, jezdit na kole, chodit na túry… Jinak omezen není, jen by se měl chvíli šetřit.

Jsou tyto metody vhodné pro kohokoliv?

Víceméně ano. Tahle metoda je velkým benefitem třeba pro lidi s nadváhou, protože při klasické metodě se tříslo musí preparovat. Jejich tělesná konstituce totiž obvykle nebývá pro chirurgy optimální a je nutné dělat větší řez, což s sebou nese třeba větší riziko pooperační infekce rány.

O křečových žílách se říká, že se vracejí?

To je pravda, určitá tendence recidivy u této diagnózy je. Je to dáno kvalitou žilní stěny, v některých případech se skutečně s velkou pravděpodobností dříve či později objeví.