Národní cena vlády Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji. Je nejvýznamnějším oceněním projektu Česká hlava, který byl založen v roce 2002. Původně šlo o soukromou iniciativu, později se k němu připojily státní organizace včetně kabinetu.

Forejta RVVI vybrala z osmi kandidátů. "Profesor Forejt je světově uznávaným odborníkem v oboru myší genomiky. Ve svém výzkumu se zaměřil na objasnění molekulární podstaty takzvané hybridní sterility, tedy mechanismu umožňujícího vznik nových biologických druhů. Přinesl tak zásadní příspěvek k objasnění problému, který vědci řeší už desítky let," řekl Bělobrádek. Forejt publikoval v nejprestižnějších vědeckých časopisech a působil také v zahraničí na univerzitě v Princetonu, doplnil vicepremiér.

Loni Národní cenu vlády Česká hlava, s níž je spojena finanční odměna milion korun, získal světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Martin Hilský. Do češtiny přeložil celé dílo anglického dramatika Williama Shakespeara. V minulosti byl oceněn také chemik Antonín Holý. Slavnostní předávání cen projektu Česká hlava se zpravidla koná v prosinci.