Kdysi jsem se školou jela vlakem na výlet, bylo mi asi tak patnáct šestnáct. Vláček pomalu stoupal do hor, spolužáci se vedle vesele bavili, jen mně nebylo vůbec dobře. Motala se mi hlava, seděla jsem na dřevěné lavici starého motoráčku jako zařezaná. Najednou se mi začaly dělat mžitky před očima, postupně jsem přestávala vidět a místo hlasů jsem slyšela jen nějaké nesrozumitelné hučení jako v úle. Ještě si vzpomínám, jak jsem vstala a potácela se k učitelce, že je mi zle a že najednou špatně vidím, a pak už si nic nepamatuji.

Onemocnění srdce - Ilustrační foto
Bolest na hrudi se podceňuje. Nebezpečné onemocnění srdce trápí statisíce lidí

Probrala jsem se až na zastávce. Ležela jsem venku na nádraží na lavičce, nohy jsem měla nahoře na batohu, hlava mi padala, učitelka ji držela v rukou. Když jsem otevřela oči, usmála se. Prý jsem omdlela a trvalo to aspoň čtvrthodiny, než jsem se probrala. Vlak zrovna přijížděl do zastávky, i když do jiné, než kam jsme měli namířeno. Spolužáci mě pomohli vynést ven. Učitelka vypadala vystrašeně, ale mně nakonec vůbec nic nebylo. „Nemíváš nízký tlak?“ zeptala se mě. Nevěděla jsem, nikdo mi do té doby neřekl, že bych měla mít nízký tlak.

Nohy nahoru

Když jsem po návratu ze školy v přírodě navštívila svého pediatra, změřil mi ho. Asi ho měřil i dřív, ale nikdy jsem tomu nevěnovala pozornost a brala to nějak automaticky. Tentokrát jsem měla osmdesát na padesát, tedy hodně nízký. Doktor mě poučil, že se mám víc hýbat na čerstvém vzduchu, a když cítím, že se mi motá hlava, mám si lehnout a dát nohy nahoru.

Srdce a lékař - Ilustrační foto
Nemohl se nadechnout, srdce rychle tlouklo. Arytmií v Česku trpí 200 tisíc lidí

Také mi dal pro jistotu doporučení ke specialistovi – měla jsem jít na ultrazvuk srdce. Trochu mě to vyděsilo, ale chtěl mít jistotu. Nakonec se ukázalo, že je vše v pořádku. Můj nízký tlak mě ještě trochu potrápil v těhotenství, ale čím jsem starší, tím je to lepší. Teď ho mám normální a jen doufám, že až budu babičkou, tak to i tak zůstane. Nechtěla bych mít na oplátku ten vysoký.

Názor lékaře - MUDr. Štefan Kukura, praktický lékař, Canadian MedicalNízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Člověk se může uhodit a zranit při pádu, anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě, třeba na silnici. Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech může mít i zásadní vliv na kvalitu života.

Paní Petra správně poznamenala, že její problémy s nízkým tlakem se věkem zlepšily a že se naučila s tímto problémem normálně žít. Ve svém dopise i přesně popsala, jaká má být první pomoc při omdlení v důsledku nízkého krevního tlaku.

Příznaky spojené s nízkým krevním tlakem jsou způsobeny nedostatečným prokrvením mozku a dalších orgánů. Projevuje se tedy zejména motáním hlavy, občasnou nevolností, pocity únavy, neprokrvováním končetin. Při nástupu těchto průvodních příznaků se doporučuje urychleně si sednout či lehnout a zvednout dolní končetiny, čímž se zlepší prokrvení mozku. Za normální hodnotu u dospělého člověka považujeme krevní tlak kolem 120/80 torr, za nízký tlak jsou považovány naměřené hodnoty nižší než 100/60 torr.

Nízkým krevním tlakem, stejně jako v případě paní Petry, trpí většinou ženy a dívky, převážně v mladším věku, protože v průběhu našeho života má tlak tendenci se zvyšovat. Příčiny nízkého tlaku nejsou jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady a tělesná konstituce. Proto mají nízký tlak častěji ženy, a to zejména mladé, vysoké a hubené.

Může být dále způsoben některými léky, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Doprovázet může také onemocnění srdce. Dále se může vyskytovat u pacientů, již mají problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější závažné krvácivé stavy.

Nízký krevní tlak nevyžaduje speciální léčbu, léky ve většině případů nepředepisujeme. Za optimální léčbu lze považovat dodržování zdravého životního stylu, dostatek tekutin, vyváženou stravu bohatou na vitaminy a dostatek pohybu na vzduchu.

Co je třeba vědět?

Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží. Proto je nutné si tlak během těhotenství hlídat a pravidelně měřit. Nebezpečí hrozí, pokud je tělo matky náchylné k omdlévání a závratím. Časté jsou u nízkého tlaku studené ruce i nohy.

Kardiologie. Ilustrační foto.
Od srdeční arytmie pomáhá alkoholová terapie. Na pivo či slivovici ale zapomeňte

Když máte pocit, že omdlíte, dejte si nohy výše než hlavu (pokud to bude možné). Důležité je také vstávat pomalu, aby se vám nezatmělo před očima. Na zvýšení nízkého tlaku se doporučuje káva a alkohol, ovšem tlak zvednou pouze nárazově.

Důležité je pít denně hodně vody, ideálně 2–3 litry. Z bylinek pomáhá regulovat krevní tlak kopřiva nebo zázvor. Hlídejte si dostatečný přísun soli, protože sodík, který sůl obsahuje, výrazně nízký tlak zvyšuje. Regulovat tlak dokáže i vitamin C.

Bylinky, které pomáhají

Lékořice
Pomáhá k léčbě nízkého tlaku v důsledku snížené produkce kortizolu. Najdete ji třeba v cukrovinkách zvaných pendreky. Ale nepřehánějte to s její konzumací, může totiž zvýšit tlak až moc.

Ostropestřec mariánský
Je výborný při detoxikaci jater, ale dá se využít i při úpravě nízkého krevního tlaku a dokonce pomáhá při závratích.

transplantace srdce.
Dlouhý život po transplantaci. Nové srdce mi dalo 35 let navíc, říká pacient

Kopřiva dvoudomá
Využívá se na čištění krve, krvetvorbu a zařídí optimální hodnotu krevního tlaku.

Rozmarýn lékařský
Jak si můžete přečíst níže v receptu, tuto bylinku rozhodně doporučujeme. Využití najde i při aromaterapii.

Bazalka posvátná
Obsahuje vitamin C, železo, kyselinu listovou a chlorofyl, které příznivě ovlivňují produkci červených krvinek a tím pádem i krevní tlak.

Hloh obecný
Je výborný na činnost srdce, kterou podle potřeby povzbuzuje nebo tlumí. A stejný efekt vykazuje i při úpravě krevního tlaku.

Takhle vypadá transplantace srdce. První provedli v pražském IKEM poprvé na konci ledna 1984.
Pacient žije 35 let s novým srdcem. IKEM slaví výročí světovým unikátem

Kokoška pastuší tobolka
Reguluje krevní oběh, takže je ideální při vysokém i nízkém tlaku.

Ženšen
Optimalizuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve cévami.

Recepty chytře a zdravě

Při potížích s tlakem vám může pomoci česnek, které vysoký tlak snižuje, nízký zvyšuje. Na nízký tlak pomáhá i rozmarýn, proto jsme pro vás připravili recept, kde využijete obě tyto suroviny.

Zapečené brambory se šunkou a rozmarýnemZapečené brambory se šunkou a rozmarýnemZdroj: ShutterstockOloupejte, umyjte a usušte syrové brambory, které nakrájejte na kostky a nasypejte do zapékací mísy. K tomu přidejte 3 stroužky česneku nakrájené na plátky a 100 gramů krůtí šunky pokrájené na nudličky.

Následně k bramborám přidejte hrst rozmarýnu a trochu tymiánu a zamíchejte. Na závěr bramborovou směs osolte a opepřete.

Poté smíchejte jednu celou 30 % smetanu s trochou zakysané smetany a přelijte tím brambory, promíchejte a celou bramborovou směs lehce umačkejte.

Nahoru dejte nakrájené plátky brambor a přelijte zbytkem smetany a můžete přidat i plátky másla. Pečte v troubě rozehřáté na 180 °C alespoň 40 minut, dokud brambory nezačnou zlátnout.

Speciální tip: Doma si můžete připravit i rozmarýnové víno, které váš tlak přizvedne. Svařte 2 hrsti nadrobno nasekaného rozmarýnu s 1 litrem bílého nebo červeného vína. Nechte týden louhovat a nakonec slijte. V chladu vám tento nápoj vydrží až měsíc a dejte si každý den před spaním malého „panáka“.

Mobilní debifrilátor umístěný na radnici Prahy 7.
Laici v Praze zachraňují životy. Pomáhá jim při tom stovka defibrilátorů