Movember: Nechat si narůst knír nestačí. Muži stále podceňují prevenci

Movember upozorňuje na rakovinu prostaty, varlat a močového měchýře. Panové, nepodceňujte prevenci.

Movember upozorňuje na rakovinu prostaty, varlat a močového měchýře. Panové, nepodceňujte prevenci. | Foto: Shutterstock

Dalších 27 fotografií v galerii   >

Měsíc listopad je již několik let pěkně kníratý. Muži si nechávají narůst fousy, aby tak upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty, varlat a močového měchýře. Akce se nazývá Movember a během ní se na celém světě organizují benefiční běhy, vybírají se peníze a hlavně se o těchto nemocech nahlas mluví. Mnoho mužů totiž zanedbává prevenci a k lékaři často přichází, až když už je pozdě.

Movember. InfografikaRakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně jím onemocní téměř 7000 mužů, což je třikrát více než před 20 lety. Jelikož se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi, záchyt nemoci je možný jen při preventivním vyšetřením, jehož součástí je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve. 

Příznakem onemocnění mohou být obtíže při močení, ale také bolesti či krev v moči, které už jsou ale obvykle projevem pokročilého stadia.

Nádory varlat sice patří mezi ta relativně vzácná, ale u mladých mužů představují nejčastější nádorové onemocnění a proto si zaslouží pozornost. Jejich výskyt navíc během posledních desetiletí vzrůstá. Nejvíce jich je ve vyspělých zemích, 1. místo zaujímá Norsko, Česká republika je bohužel celosvětově na 7. pozici.

Proto by stejně jako ženy, které si pravidelně prohmatávají prsa, měli postupovat i muži v případě varlat. Jestliže zjistí jakoukoli nerovnost či bulku, měli by urychleně vyhledat svého praktického lékaře nebo urologa.

Akce Movember je sympatická, ale nechat si narůst knír nestačí. Je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky. Informace najdete i na www.muziprotirakovine.cz

Autor: Ivana Zábranská

SERVIS

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE

HLAVNÍ ZPRÁVY

Zprávy odjinud

Akční letáky