U dospělého člověka se pozná celkem snadno: lidem náhle ochrne ruka, zdvojí se vidění a klesnou koutky rtů. Horší je to u dětí. Cévní mozkovou příhodu neboli mrtvici přitom mohou dostat i ony. Čeští lékaři jich každoročně ošetří zhruba třicet. Jsou mezi nimi i čerstvě narozená miminka.

„Mrtvici mohou skutečně utrpět už děti v prvním týdnu po narození. U nich je riziko dokonce vyšší než u dospělého kuřáka s diabetem,“ potvrzuje přednosta kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol Pavel Krška.

Důvody jsou podle něj různé: děti mohou mít vrozenou vadu, při které se jim špatně vyvíjí krevní řečiště. „Na první pohled může řečiště vypadat normálně, ale v jednom místě se těsně před narozením vyskytne uzávěr,“ vysvětluje profesor Krška. Tyto děti se potom narodí s nějakým postižením, nejčastěji pohybovým.

VROZENÉ VADY

U dalších dětí způsobí problémy zánět cévních stěn nebo plané neštovice. „Tím nechci šířit žádné poplašné informace, plané neštovice jsou samozřejmě v drtivé většině případů zcela nezávažné onemocnění, ale ve výjimečných případech mohou skutečně nastartovat autoimunitní proces s nepříznivými následky,“ doplňuje lékař.

Poslední příčinou mohou být vrozené poruchy krevní srážlivosti či srdeční vady. Od toho, co lékaři zjistí, se potom odvíjí léčba. Podle odborníků se ale vždy postupuje mnohem opatrněji, než je tomu u dospělých. Dětské cévy jsou totiž odlišné – menší a křehčí. Po léčbě následuje rehabilitace, většinou celoživotní.

„Pacientům podáváme například botulotoxin, který brání nervovým impulzům, aby přestoupily na sval, čímž se sval uvolní. Pacient s pohybovým postižením tak může lépe rehabilitovat a nedeformují se mu klouby a kosti,“ popisuje lékařka z kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol Jana Haberlová.

STÁLE MLADŠÍ PACIENTI

Podle specializovaného serveru Medical Tribune bohužel neexistuje prevence – lékaři doposud netuší, proč přesně mrtvice u dětí v prenatálním věku a těsně po narození vzniká. Budoucí matky by se proto měly hlavně snažit, aby jejich těhotenství probíhalo co nejnormálněji. Měly by chodit na pravidelné prohlídky a pečovat o své zdraví.

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je vážné onemocnění, při kterém se ucpe nebo protrhne některá z cév mozku. To přeruší dodávku okysličené krve do mozku. Každoročně postihne okolo 30 tisíc Čechů, patnáct procent z nich zemře.

Průměrný věk pacientů s mrtvicí je okolo 66 let, stále častěji se ale objevují mladší pacienti.