Nemoci mohou lidé předejít správnou životosprávou. „Polovinu příčin onemocnění tvoří špatný životní styl. Musíme se dostatečně hýbat a rozhodně nekouřit,“ uvedl vedoucí cebrovaskulárního centra v Nemocnici u svaté Anny Robert Mikulík. Upozornil, že u kuřáků je riziko mrtvice šestkrát vyšší.

Selhání srdce - Ilustrační foto
Pozor na synkopu. Tato ztráta vědomí může signalizovat problémy se srdcem

Onemocnění postihuje různě staré lidi. „U mladých pacientů bývá často na vině genetika nebo úrazy. Při poranění mozkové tepny vzniká krevní sraženina,“ řekl Mikulík.

Nemoc může zapříčinit i bakterie zubních kazů. „Proniknou do zubního řečiště, kde vznikne sraženina, která zapříčiní mrtvici,“ řekla mluvčí svatonanenské nemocnice Petra Veselá.

Rozhoduje čas

Nejdůležitější je dostat postižené včas do nemocnice. „Lidé musí ihned zavolat záchranáře a postupovat podle pokynů dispečerky,“ upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Její slova potvrzuje i neurolog Mikulík. „Léčba bývá úspěšnější, pokud pacient přijde včas. V posledních letech lidé lépe rozeznávají příznaky mrtvice, a tak se brzy dostanou do péče lékařů. Hodně tomu pomáhají i vzdělávací kurzy,“ uvedl.

Marihuana. Ilustrační foto.
Nelichotivá bilance v EU. Češi užívají drogy a alkohol ve velkém
Ilustrační foto
Z virózy boj o život. Přechozená infekce může způsobit zánět osrdečníku