Když se „zlomí“ ztopořený penis velmi rychle ztrácí svou tvrdost a otéká. Objevuje se krevní sraženina a penis nabírá barvu, která má nejblíže k zabarvení kůry lilku. Mimochodem, toto přirovnání najdete i v lékařské literatuře. Ve většině případů je zranění doprovázeno charakteristickým prasknutím a silnou bolestí. Proto se mezi lidmi hovoří o zlomenině, ačkoliv v penisu žádnou kost nenajdete. Vlastně se jedná o utržený nebo jen natržený sval.

Cestující v hale pražského letiště
S erotickými pomůckami na dovolenou? Někde lidé riskují i vězení

Za erekcí pak stojí naplnění penisu krví při sexuálním vzrušení. Zjednodušeně řečeno svalový obal mužského přirození se pak při vzrušení ztenčí a je méně pružný. A tudíž náchylnější k natržení. Není výjimečné, když je při podobných zraněních narušena i močová trubice.

Příznaky našeho hrdiny byly jiné než standardní. Penis měkl a otékal mnohem pomaleji. Předkožka nezměnila barvu a nehodu především neprovázelo charakteristické lupnutí. Vyšetření na pohotovosti také zpočátku nenaznačovalo klasické prasknutí obalu penisu.

Zobrazování magnetickou rezonancí však potvrdilo neobvyklou zlomeninu. Třícentimetrová trhlina v Britově pohlavním údu se stala prvním hlášeným případem vertikální zlomeniny penisu - pouzdro bylo roztrženo po celé délce penisu, nikoli jak se děje většinou přes něj. Všechny dosud popsané případy se týkaly poranění v příčné ose.

Beate Uhse, zakladatelka prvního sex shopu na světě.
Vibrátor je nejlepším vynálezem všech dob, říkala zakladatelka prvního sex shopu

Vzhledem k nulovým zkušenostem s podobným případem museli lékaři improvizovat. Brit podstoupil operaci, standardní pro zlomeniny penisu, spočívající v sešití zlomeného pouzdra.

Naštěstí se po půl roce mužova sexuální výkonnost vrátila do formy, jakou měl před nehodou.

Pomoc je důležitá do 24 hodin

Ačkoli zlomeniny penisu jsou vzácné, ví se o tomto poranění poměrně dost. Lékařský zákrok umožňuje mužům v drtivé většině případů vrátit se do normálního života a i nadále si užívat pohlavní styk bez jakýchkoli omezení. Jen ve velmi omezeném počtu případů došlo ke ztrátě potence, k nadměrnému zakřivení penisu či sevření močové trubice.

Aby se snížilo riziko komplikací, Britská asociace urologických chirurgů doporučuje obětem vyhledat lékařskou pomoc během prvních 24 hodin po nehodě.

Stydět se za zranění a věřit, že se vaše příznaky spontánně vyřeší, je podle britských urologů ten nejlepší způsob, jak přijít o „funkci rostlináře“ navždy.

V rozmezí deseti let na konci minulého století brazilští vědci analyzovali údaje od pacientů s diagnostikovanou zlomeninou penisu. Za tu dobu bylo například na největším urologickém pohotovostním oddělení v Rio de Janeiru, v brazilské aglomeraci s více než šesti miliony obyvatel, přijato pouze 285 mužů s touto diagnózou. Výsledky celobrazilského výzkumu potvrdily, že ke zranění došlo z 88,5 procentech případů při pohlavním styku.

Dračí člověk (Homo longi)
Obří lebka v čínské studni. Vědci přehodnocují evoluci člověka

Mezi nerizikovější sexuální polohy pak podle průzkumu patřila psí pozice (43,1 %), misionář (40,3 %) a na koníčka (12,1%). Tedy vlastně ty nejčastější.

Výsledky průzkumu naznačily ještě jednu možnou příčinu zranění. Převalování se v posteli s aktivní – nejčastěji ranní - erekcí. Podle lékařů jsou ale tyto zlomeniny penisu během spánku extrémně vzácné.

Zásadním problémem všech podobných analýz ale je, že se jich účastní příliš málo osob. Proto například u vertikální zlomeniny penisu musí lékaři prozatím vycházet jen ze zkušeností nashromážděných při léčbě výše zmíněného Brita.