Jenomže pokud by si měla chodit pro drogu do lékárny, brzy by přišla na mizinu. Denně totiž potřebuje kolem šesti gramů konopí – tři vykouří v jointech, další tři jí rodiče přidávají do jídla. Oficiální léčba by ji proto vyšla na více než třicet tisíc korun měsíčně. Její invalidní důchod přitom čítá jen něco přes devět tisíc. Marihuanu proto rodina dlouho pěstovala doma načerno.

Podobně jsou na tom tisíce českých pacientů. „V této zemi se konopím neoficiálně léčí dokonce 560 tisíc lidí. To je obrovské množství,“ upozorňuje známý adiktolog Tomáš Zábranský. Ukázal to vůbec poslední průzkum, který provedlo vládní Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Zapojíme pojišťovny

InfografikaNaopak drogu z lékárny si dopřeje jen několik stovek lidí ročně. Třeba loni to bylo pouhých 447 pacientů. Každý z nich navíc spotřeboval v průměru sotva jedenáct gramů. „Podle zkušeností ze zemí, kde je léčebné konopí pacientům skutečně přístupné, přitom víme, že průměrná dávka je kolem 60 až 80 gramů. Většina lidí užívá dokonce 180 gramů,“ doplnil Zábranský.

To si ale v režimu, kdy konopí nehradí zdravotní pojišťovny, nemůže většina českých pacientů dovolit.

Ministerstvo zdravotnictví a část poslanců sněmovního zdravotního výboru proto slibují změnu: pojišťovny by měly konopí začít hradit. Pacienti by si doplatili jen asi deset procent z ceny. Ta činí podle webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv necelých148 korun bez DPH za gram.

Příliš malé dávky

Spotřeba by ale byla omezená: lékař by směl pacientovi předepsat jen třicet gramů měsíčně. „Není pravda, že pacient vyžaduje pro svou potřebu stovky gramů konopí,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Šéfka sněmovního zdravotního výboru Věra Adámková doplnila, že pokud by někdo potřeboval vyšší dávku, musel by mu to schválit revizní lékař pojišťovny.

Podle Zábranského ale zákonodárci vycházejí z toho, že doposud se většina Čechů léčila konopím hlavně kvůli bo-lesti. Droga má přitom využití i v jiných případech – třeba při potížích, které přinášejí neurologické choroby, glaukom či povrchová léčba zánětlivých kožních nemocí. „Dávka pak bývá dvojnásobná,“ řekl.

Léčebné konopí se v Česku smí užívat od roku 2013. K pacientům putuje ze dvou zdrojů – část pěstují tuzemští dodavatelé, kteří na to získali zakázku od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, část pochází z dovozu.