Školáků, kteří potřebují pomoc odborníka, přitom skokově přibývá. Podle odhadů Asociace dětské a dorostové psychiatrie už se takových dětí najde kolem stovky tisíc. K lékaři se však nakonec dostane jen zhruba polovina z nich, konkrétně 63 tisíc. „Najít odborníka je skutečně problematické, a to po celé zemi,“ potvrzuje lékařka Národního ústavu duševního zdraví Dita Protopopová.

InfografikaMinisterstvo zdravotnictví už proto chystá změny: od léta příštího roku se možnosti léčby rozšíří. Vzniknout mají první tři centra duševního zdraví pro děti, kde se bude o nemocné starat celý tým zaměstnanců.

„Působit v něm budou nejenom psychiatři a sestry, ale také terapeuti, terénní sociální pracovníci, speciální pedagogové nebo asistenti,“ přibližuje fungování Klára Laurenčíková, která má celý projekt na starosti. Střediska budou spolupracovat také s rodinami a školami. Pokud se jejich provoz osvědčí, síť center se v dalších letech rozšíří. V každém regionu vznikne alespoň jedno. „Předpokládáme, že na každých sto tisíc obyvatel bude jedno takové zařízení. Obsloužit by mělo zhruba dvě stovky pacientů,“ říká Laurenčíková.

Odborníci se v něm přitom nepostarají jen o děti, které už nějaké duševní onemocnění mají, ale poradí i školákům s nějakou dědičnou zátěží. Docházet budou i k nim domů, v terénu se bude odehrávat až polovina jejich práce.

To ale není všechno. Navýšit by se měl také počet dětských psychiatrů. Ministerstvo školství už se dohodlo s resortem zdravotnictví, že se počty absolventů medicíny každoročně zvednou o deset až patnáct procent. Týkat se to bude i odborníků na duševní choroby. Jejich záměr už podpořila i vláda, podle mluvčí resortu školství Jarmily Balážové dostanou lékařské fakulty už letos o 135 milionů korun víc.

Na další peníze by si měly školy přijít v následujících deseti letech. Podle dohody ministerstev s Asociací děkanů lékařských fakult by měla finanční injekce tvořit 6,5 miliardy korun. Většina půjde na platy učitelů.