Paní Jana je po těžké nemoci srdce a kvůli zdravotnímu stavu částečně invalidní. Proto dostala i průkaz ZTP, který jí kromě jiného usnadňuje cestování. Například má zlevněné jízdné a s autem může parkovat na místech pro handicapované. Průkazu ovšem za několik měsíců vyprší platnost, takže se chystá požádat o jeho prodloužení.

Ilustrační foto
Na posudek si lidé počkají. Lékařů je málo, vypomáhají si v celé republice

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením by ovšem mohla narazit, pokud žádost podá dříve než dva měsíce před koncem platnosti. „V posledních týdnech jsme neustále kontaktováni v souvislosti s prodloužením průkazů ZTP a ZTP/P,“ konstatuje rada na svém webu. Úřady práce prý handicapovaným sdělují, že pokud požádají o prodloužení průkazu dříve než šedesát dnů od ukončení jeho platnosti, žádost vrátí, případně k ní dají negativní stanovisko.

Změna zákona

„Podobných dotazů dostáváme každý měsíc několik,“ říká předseda NRZP Václav Krása s tím, že podobné problémy mohou mít stovky i tisíce lidí.

Potíž je podle něj především v tom, že úřady často nestihnou za ty dva měsíce žádost posoudit, a lidé tak často na čas nemají průkazku. „Těch šedesát dnů je málo, proto navrhujeme novelu zákona, podle níž by lidé mohli žádat sto dnů předem, což by ve většině případů mohlo stačit,“ dodal Krása. Jednání o ořípadných změnách potvrdila i mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Lhůty související s průkazy ZTP a ZTP/P nejsou jedinou věcí, která handicapované trápí. V Česku totiž chybějí desítky posudkových lékařů. Nemocní kvůli tomu čekají na rozhodnutí o invalidním důchodu nebo příspěvku na péči i rok. Po celou dobu mají nedostatek peněz.

Ilustrační foto.
Invalidé čekají na razítko měsíce. Posudkových lékařů je zoufale málo

Navíc ti, kteří v současnosti jsou, často přesluhují. Řadě z nich je hodně přes šedesát a po dovršení sedmdesátky by podle služebního zákona měli odejít do penze.

Podle nedávných informací ministerstva práce a sociálních věcí je na České správě sociálního zabezpečení 52 míst ze zhruba tří set. V odvolacích pracovištích je 38 míst a sedm neobsazených. Samotné ministerstvo má pak 45 míst, neobsazených je 16.

Změnu mají přinést reformy

Ministerstvo proto navrhlo reformy, které mají tento stav změnit. Mimo jiné plánuje omezit kontrolní prohlídky u lidí, u nichž se nedá očekávat zlepšení.

Součástí změn je i převedení posudkářů ze služebního zákona pod zákoník práce, k němuž má dojít od července. Pak budou moci pracovat i lékaři po sedmdesátce. MPSV nyní připravilo návrh nařízení vlády, které to má realizovat a stanovit jejich platy.

„Nadále se na ně nebude vztahovat úprava týkající se služebního poměru,“ konstatuje ministerstvo. Tarify budou mít jako ostatní lékaři.

Ilustrační foto.
Kvůli služebnímu zákonu skončí třetina posudkových lékařů, hrozí kolaps