Virtuální asistent na adrese www.cukrovka.cz/bot komunikuje s uživateli internetu v reálném čase přirozeným jazykem prostřednictvím otázek a odpovědí. Podle tvůrců by měl být schopen reagovat na širokou škálu praktických otázek týkajících se diabetu v češtině.

„Chatbot je počítačový program, se kterým komunikujete v přirozeném jazyce, jako byste komunikovali s jiným člověkem. Chatbot vám odpovídá na vaše otázky a zároveň se vás může i ptát,“ upřesnil David Kadleček z české pobočky IBM. Dodal, že Cukrovka bot se bude v průběhu času postupně učit a zdokonalovat, aby bylo stále méně patrné, že nejde o živého člověka.

Pomocník v záplavě příliš odborných informací

Hlavním důvodem pro vývoj virtuálního asistenta nebyl nedostatek informací. O diabetes existují tisíce článků, studií, knih, časopisů a dalších informačních zdrojů v češtině. Pro mnohé cukrovkáře však snadné se v nich zorientovat, jelikož jsou napsány odborným jazykem.  

Cukrovka.„Jsem velmi rád, že výsledkem naší spolupráce s IBM je inovativní chatbot, který informuje lidi o cukrovce v České republice,“ uved prezident Diabetické asociace ČR Milan Kvapil. Cukrovka Bot byl vyvíjen devět měsíců a je založen na kombinaci nástrojů IBM Watson Assistant a Watson Assistant Workbench s otevřeným zdrojovým kódem.

Podle současné statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR počet pacientů s cukrovkou každoročně rychle roste. V zemi žije přibližně milion pacientů, přičemž každým rokem 60 tisíc nových přibude a 22 tisíc na tuto nemoc zemře.