V okrese Žďár nad Sázavou je nemocnost v rámci kraje nejvyšší, na 100 tisíc obyvatel je tam nemocných 1886 lidí. Z potvrzených případů chřipek nejvíc koluje typ A, řekla ČTK Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

„Pomyslný epidemický práh je 1600 na 100 tisíc, což už jsme překročili,“ řekla Dvořáková. Celorepublikový průměr je 1700 nemocných.

Zákaz návštěv v nemocnicích

Návštěvy dnes kvůli epidemii zakázala Nemocnice Třebíč, začal platit také ve dvou zařízeních pro seniory v Telči na Jihlavsku. Havlíčkobrodská nemocnice zakázala návštěvy v sobotu.

Od soboty platí také pro jednotky JIP a ARO nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Návštěvy nemohou ani do léčeben dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích a v Humpolci a do domova pro seniory v obci Proseč u Pošné.

Na Žďársku se za poslední týden nemocnost zvýšila o 13 procent. Nejvíc nemocných ale přibylo v okrese Havlíčkův Brod, kde je 1519 nemocných na 100 tisíc obyvatel, takřka o třetinu víc než před týdnem.

Z krajů, které s Vysočinou sousedí, je nejvíc nemocných v Jihomoravském kraji, kde je 1918 případů na 100 tisíc obyvatel. Největší nemocnost v rámci celé ČR má podle Dvořákové Liberecký kraj, kde je ještě o 68 nemocných na 100 tisíc obyvatel víc.

V loňském roce začalo na Vysočině významně přibývat nemocných na konci ledna. V následujících dvou měsících zemřelo v souvislosti s chřipkou devět lidí.