Zimní období se lidskému organismu připomíná nejen chřipkovými epidemiemi, ale bohužel i zánětem močových cest. Ten se projevuje nutkáním k močení (přestože je močový měchýř v podstatě prázdný) bolestí v podbřišku, pálením při močení nebo pocitem plnosti či tlaku. V závažnějších případech i přítomností krve v moči. Ačkoliv je samotný zánět nepříjemnou zdravotní komplikací, při včasné a vhodné léčbě se může změnit v banální epizodu.

Ilustrační foto
Dětských autistů přibývá. Rozšíří se možnosti jejich léčby

„Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až jedna polovina žen si během života projde alespoň jednou podobnou chorobou. U mužů se objevují méně častěji, a to asi u každého pátého,“ vysvětluje MUDr. Petr Končický z České urologické společnosti ČLS JEP.

Zánět neradno přecházet

K zánětu močových cest jsou ženy skutečně náchylnější, zejména z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Právě odtud se bakterie dostanou přes močovou trubici až do močového měchýře, kde zánět vyvolají. V žádném případě se jej nevyplácí takzvaně přechodit, tento přístup může vyústit v závažnější komplikace, jako je například i poškození ledvin.

kotvičník zemní
Bylinné elixíry lásky

Neznamená to však, že by se onemocnění mužům zcela vyhýbalo. A přestože muži vyšetření často odmítají, preventivní prohlídka může dokonce odhalit případný karcinom. „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Za vznikem močových kamenů, zánětů močových cest, ale i poruch funkce ledvin může být také dlouhodobý nedostatek tekutin. K potížím s močením nepatří pouze nepříjemné pocity během vyměšování, ale i změny barvy moči, která se může měnit v hustou a tmavou nebo se naopak mění v abnormálně světlou až čirou. Zatížené ledviny signalizuje také pěnivá moč nebo časté až pravidelné noční buzení.

Obezita. Ilustrační foto.
Češi jsou nejtlustší v historii. Děti nevyjímaje

Takové to noční močení

Nástup zánětu prozradí právě i časté nucení na toaletu v noci, odborně nazývané nykturie. Močení v noci se může zdát běžné, ale zdravý člověk by takovou potřebu mít neměl. A onemocnění si nevybírá – postihuje ženy i muže. Do třiceti let věku jím častěji trpí ženy, zatímco mezi padesátníky je nykturie spíše doménou mužů. O deset let později se však noční močení týká obou pohlaví zhruba stejně. U mužů opět může jít o problém s prostatou, přesněji řečeno o její zvětšení, zatímco u žen jsou dvě příčiny. Jednou z nich je hyperaktivní močový měchýř, druhou právě zánět.


V Česku trpí únikem moči zhruba milion lidí, kteří ze zdravotního pojištění odčerpají na zdravotní pomůcky ročně až dvě miliardy korun. Na zvýšenou aktivitu měchýře ale existují jak léky, tak i doplňky stravy. „Lidé mají největší zájem o vitaminy, dále pak o přípravky na úlevu od bolesti, podporující trávení a správnou funkci močových cest," uvedl ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. Přípravky pečující o močové cesty se na volném prodeji lékáren podílejí z jedné desetiny.

Ilustrační foto.
Neplodným ženám pomůže unikátní metoda. Vyšetří zralost vajíček

Změňte životní styl

Dodržování pitného režimu patří mezi účinné metody, jak se zánětu močových cest vyvarovat. Zvýšený přísun tekutin zajistí pravidelné vyprazdňování a odplavení choroboplodných zárodků, které se díky tomu neudržují na stěnách močového měchýře. Ke stejnému účelu poslouží i brusinky, jež zamezují vzniku infekce.

Změna denního režimu často pomůže i proti častému nočnímu močení. Ideální je přestat s příjmem tekutin okolo šesté hodiny večerní, což platí především pro alkohol, kávu nebo energetické nápoje. Značný vliv má také životospráva, tedy stravovací návyky, délka a kvalita spánku, ale i psychická pohoda. Vliv mohou mít rovněž některé léky, které jako vedlejší účinek zvyšují tvorbu moči.

Chřipka. Ilustrační foto.
Česko zasáhla chřipková epidemie. Dodržujte hygienu, radí odborníci

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

I jedno noční močení může signalizovat zdravotní problém

MUDr. Josef Stolz, lékař Urologické kliniky FN v Motole a primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha je členem České i Evropské urologické společnosti, účastní se odborných kongresů a od roku 2015 působí coby lékařský konzultant ambasády USA v Praze.

Existuje způsob, jak se účinně vyhnout stále se vracejícím zánětům močových cest?
Zánět rozhodně nepřecházejte. Tím si totiž můžete způsobit závažnější zdravotní komplikace, jako je například poškození ledvin. Neváhejte s návštěvou lékaře a o svých problémech s ním mluvte. Vedle užívání léků, které vám předepíše lékař, se snažte trávit co nejvíce času v teple. Důležitá je ale už samotná prevence vzniku zánětu. Neustále dbejte na dostatečný přísun tekutin. Ten vám pomůže s pravidelným vyprazdňováním a tím pádem i odplavením choroboplodných zárodků. V zimě noste teplé oblečení, především na spodní části těla. Nezadržujte moč zbytečně dlouho a choďte často na záchod.

Jaká vyšetření a léky se na záněty běžně používají?
Často se doporučuje zajišťovací chemoprofylaxe neboli dlouhodobé užívání minimální dávky chemoterapeutika. V každém případě je nutné důkladné vyšetření, jež zahrnuje vyšetření moči, stěry z močové trubice, u žen z pochvy, ale i vyšetření samotné močové trubice a měchýře.

Jakub Kraus.
Smutek dokáže vyléčit i pouhý lidský dotek, snaží se prokázat výzkumník

Je špatné chodit v noci na záchod? Co je už příliš častá frekvence?
V noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější, její produkce je významně menší (spí, tudíž nepije) a měl by tak vydržet nerušeně spát šest až osm hodin v kuse. V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než dvakrát, je na čase navštívit urologa. Samozřejmě je nutné odlišovat stav, kdy se probudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku či pravidelně projíždějící noční tramvaje, popřípadě trpíte poruchou spánku. A když už jste vzhůru, tak se možná jdete „pro jistotu“ i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno noční močení může signalizovat zdravotní problém.

Ilustrační foto
Českem se šíří epidemie celiakie: chorobu má už každé čtyřicáté dítě

Jak si udržet zdravé močové cesty

– Vyhýbejte se prochlazení, nesedejte si na studené povrchy a obzvlášť ve studeném zimním počasí se teple oblékejte.

– Vypijte minimálně dva litry tekutin denně, ideálně vody. Tu můžete prostřídat s urologickými čaji nebo odvary z libečku, kopřiv i pampelišek.

– Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, především vitaminu C. Pomáhá totiž okyselit moč, a močový měchýř tak nebude vhodným prostředím pro bakterie.

– Dodržujte správnou hygienu – jak na toaletě, tak i po pohlavním styku.

– Ženy by neměly příliš často nosit tanga, snadno zachytávají bakterie z okolí konečníku, jež se mohou přesunout až do močové trubice.

Ilustrační foto.
Nebezpečné léky. Reklamací na medikamenty přibývá