Zimní období se lidskému organismu připomíná nejen chřipkovými epidemiemi, ale bohužel i zánětem močových cest. Ten se projevuje nutkáním k močení (přestože je močový měchýř v podstatě prázdný) bolestí v podbřišku, pálením při močení nebo pocitem plnosti či tlaku. V závažnějších případech i přítomností krve v moči. Ačkoliv je samotný zánět nepříjemnou zdravotní komplikací, při včasné a vhodné léčbě se může změnit v banální epizodu.

„Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až jedna polovina žen si během života projde alespoň jednou podobnou chorobou. U mužů se objevují méně častěji, a to asi u každého pátého,“ vysvětluje MUDr. Petr Končický z České urologické společnosti ČLS JEP.

Zánět neradno přecházet

K zánětu močových cest jsou ženy skutečně náchylnější, zejména z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Právě odtud se bakterie dostanou přes močovou trubici až do močového měchýře, kde zánět vyvolají. V žádném případě se jej nevyplácí takzvaně přechodit, tento přístup může vyústit v závažnější komplikace, jako je například i poškození ledvin.

Neznamená to však, že by se onemocnění mužům zcela vyhýbalo. A přestože muži vyšetření často odmítají, preventivní prohlídka může dokonce odhalit případný karcinom. „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Za vznikem močových kamenů, zánětů močových cest, ale i poruch funkce ledvin může být také dlouhodobý nedostatek tekutin. K potížím s močením nepatří pouze nepříjemné pocity během vyměšování, ale i změny barvy moči, která se může měnit v hustou a tmavou nebo se naopak mění v abnormálně světlou až čirou. Zatížené ledviny signalizuje také pěnivá moč nebo časté až pravidelné noční buzení.

Takové to noční močení

Nástup zánětu prozradí právě i časté nucení na toaletu v noci, odborně nazývané nykturie. Močení v noci se může zdát běžné, ale zdravý člověk by takovou potřebu mít neměl. A onemocnění si nevybírá – postihuje ženy i muže. Do třiceti let věku jím častěji trpí ženy, zatímco mezi padesátníky je nykturie spíše doménou mužů. O deset let později se však noční močení týká obou pohlaví zhruba stejně. U mužů opět může jít o problém s prostatou, přesněji řečeno o její zvětšení, zatímco u žen jsou dvě příčiny. Jednou z nich je hyperaktivní močový měchýř, druhou právě zánět.


V Česku trpí únikem moči zhruba milion lidí, kteří ze zdravotního pojištění odčerpají na zdravotní pomůcky ročně až dvě miliardy korun. Na zvýšenou aktivitu měchýře ale existují jak léky, tak i doplňky stravy. „Lidé mají největší zájem o vitaminy, dále pak o přípravky na úlevu od bolesti, podporující trávení a správnou funkci močových cest," uvedl ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. Přípravky pečující o močové cesty se na volném prodeji lékáren podílejí z jedné desetiny.

Změňte životní styl

Dodržování pitného režimu patří mezi účinné metody, jak se zánětu močových cest vyvarovat. Zvýšený přísun tekutin zajistí pravidelné vyprazdňování a odplavení choroboplodných zárodků, které se díky tomu neudržují na stěnách močového měchýře. Ke stejnému účelu poslouží i brusinky, jež zamezují vzniku infekce.

Změna denního režimu často pomůže i proti častému nočnímu močení. Ideální je přestat s příjmem tekutin okolo šesté hodiny večerní, což platí především pro alkohol, kávu nebo energetické nápoje. Značný vliv má také životospráva, tedy stravovací návyky, délka a kvalita spánku, ale i psychická pohoda. Vliv mohou mít rovněž některé léky, které jako vedlejší účinek zvyšují tvorbu moči.

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

I jedno noční močení může signalizovat zdravotní problém

MUDr. Josef Stolz, lékař Urologické kliniky FN v Motole a primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha je členem České i Evropské urologické společnosti, účastní se odborných kongresů a od roku 2015 působí coby lékařský konzultant ambasády USA v Praze.

Existuje způsob, jak se účinně vyhnout stále se vracejícím zánětům močových cest?
Zánět rozhodně nepřecházejte. Tím si totiž můžete způsobit závažnější zdravotní komplikace, jako je například poškození ledvin. Neváhejte s návštěvou lékaře a o svých problémech s ním mluvte. Vedle užívání léků, které vám předepíše lékař, se snažte trávit co nejvíce času v teple. Důležitá je ale už samotná prevence vzniku zánětu. Neustále dbejte na dostatečný přísun tekutin. Ten vám pomůže s pravidelným vyprazdňováním a tím pádem i odplavením choroboplodných zárodků. V zimě noste teplé oblečení, především na spodní části těla. Nezadržujte moč zbytečně dlouho a choďte často na záchod.

Jaká vyšetření a léky se na záněty běžně používají?
Často se doporučuje zajišťovací chemoprofylaxe neboli dlouhodobé užívání minimální dávky chemoterapeutika. V každém případě je nutné důkladné vyšetření, jež zahrnuje vyšetření moči, stěry z močové trubice, u žen z pochvy, ale i vyšetření samotné močové trubice a měchýře.

Je špatné chodit v noci na záchod? Co je už příliš častá frekvence?
V noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější, její produkce je významně menší (spí, tudíž nepije) a měl by tak vydržet nerušeně spát šest až osm hodin v kuse. V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než dvakrát, je na čase navštívit urologa. Samozřejmě je nutné odlišovat stav, kdy se probudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku či pravidelně projíždějící noční tramvaje, popřípadě trpíte poruchou spánku. A když už jste vzhůru, tak se možná jdete „pro jistotu“ i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno noční močení může signalizovat zdravotní problém.

Jak si udržet zdravé močové cesty

– Vyhýbejte se prochlazení, nesedejte si na studené povrchy a obzvlášť ve studeném zimním počasí se teple oblékejte.

– Vypijte minimálně dva litry tekutin denně, ideálně vody. Tu můžete prostřídat s urologickými čaji nebo odvary z libečku, kopřiv i pampelišek.

– Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, především vitaminu C. Pomáhá totiž okyselit moč, a močový měchýř tak nebude vhodným prostředím pro bakterie.

– Dodržujte správnou hygienu – jak na toaletě, tak i po pohlavním styku.

– Ženy by neměly příliš často nosit tanga, snadno zachytávají bakterie z okolí konečníku, jež se mohou přesunout až do močové trubice.