Tak můžeme vidět svoji situaci v případě, že nás trápí nadměrné pocení. Odborně se mu říká hyperhidróza a trpí jí přibližně jedno procento populace. Do něj patří i pan Petr. „Poprvé jsem si všiml, že je u mě něco jinak, v pubertě. Potil jsem se tak, že se spolužáci na můj účet skvěle bavili.

Patřil jsem ve třídě k těm hezčím a měl i vypracované tělo. Přesto spolužačky nikdy netrávily v mé blízkosti víc času, než musely. Bylo to ponižující. Nechodil jsem do tanečních, do kina jen málokdy a vyhýbal se všem společenským akcím. Doktor mi sdělil, že nadměrné pocení je nemoc a že se s tím musím naučit žít.

Pak přišel pohovor o novém zaměstnání v oboru, kde jsem měl co nabídnout. Má zcela propocená košile způsobila, že tuto šanci jsem nedostal. Nevěděl jsem, jak dál. Pak jsem našel informace o tom, co hyperhidróza je a také, že je léčitelná. Potřebný je jen malý lékařský zákrok. Neváhal jsem dlouho a podstoupil jej. Nadměrné pocení bylo šmahem pryč. Dnes pracuji ve svém oboru, oženil jsem se a žiju plnohodnotný život bez handicapu."

Abnormální množství potu skutečně vede ke společenské degradaci a snížení společenského uplatnění. Obecně mokré kruhy na košili, vlhké dlaně nebo propocenou obuv vnímá okolí velmi negativně. Lidem postiženým tímto nepříjemným jevem nepomáhají ani antiperspiranty ani funkční prádlo.

Konečné a trvalé řešení

Tím může být v případě hyperhidrózy například toraskopická hrudní sympatektomie. Zákrok se doporučuje především mladším pacientům, kteří trpí nadměrným pocením dlaní, dále podpaží a horní části trupu. Operace je vůči pacientovi velmi šetrná a nevyžaduje žádnou dlouhodobou hospitalizaci ani náročnou rekonvalescenci.

Miniinvazivní laparoskopický zákrok spočívá v trvalém přerušení nervu, který je zodpovědný za nadměrnou potivost v horní části těla a hlavy. Přesněji řečeno, provádí se v oblasti hrudníku, na jeho obou stranách. „Mezi druhým až čtvrtým obratlem se ze dvou drobných řezů v podpažní jamce o délce maximálně sedm milimetrů provede přerušení takzvaného sympatického nervového provazce, který má nejvýraznější vliv na potivost v horní části těla. Bezprostředně po výkonu je pacient převezen na JIP nebo oddělení se zvýšeným dohledem. Už po šesti hodinách po operaci má povolen pohyb po pokoji," popisuje zkušený hrudní chirurg, MUDr. Ronald Pospíšil.

S tímto typem zákroku má dlouholeté zkušenosti, díky kterým může zodpovědně tvrdit, že ve srovnání s jinými metodami, například aplikací botulotoxinu, se jedná o stoprocentně úspěšné a trvalý účinek zaručující řešení problému s nadměrným pocením.

Co následuje po zákroku

Každého z nás určitě napadne, jestli po trvalém přerušení nervu nemohou nastat nějaké komplikace, znecitlivění či přímo ochrnutí spádové oblasti. Podle doktora Pospíšila nejsou tyto obavy vůbec opodstatněné a žádné takové riziko pacientovi nehrozí. Neexistují prý žádná omezení. Jediné, co lze očekávat, má být trvalý konec pocení hlavně společensky exponovaných míst, tedy dlaní, krku, hlavy a podpaží.

Ale co když se pocení z dřívějších oblastí po operaci přesune na jiná místa po těle? Podle zkušeností MUDr. Pospíšila mohou někteří pacienti zaznamenat (někdy jen dočasně) zvýšené pocení na zádech, trupu či břiše. To už ale (pod oblečením) není až takový handicap a navíc jej lze ovlivnit stravou.

U nohou se po toraskopické hrudní sympatektomii podle lékaře pocení nezvyšuje. Buď zůstává stejné, jako předtím, anebo se může dokonce snížit. To proto, že je-li pacient nyní ve větší pohodě, promítne se to i tímto způsobem. Podrobnosti o možnostech zákroků pro odstranění nadměrného pocení jsou k dispozici na www. swissmedclinic.cz.

Toraskopická hrudní sympatektomie přináší

Přerušení nervu na obou stranách hrudníku ze dvou malých cca 7 mm řezů.
Krátký pobyt na JIP nebo oddělení se zvýšeným dohledem.
Pohyb po pokoji už 6 hodin po operaci.
Trvalý účinek.
Žádná omezení.

Renata Malá