"Hlavním alergenem je nyní bříza. Ta způsobuje problémy alergikům. Co se týká pylu ze smrků tak příroda dohání skluz. Navíc je zase po čase takzvaný semenný rok. Když se k tomu přidá vítr dokáže doletět pyl ze smrků 19 až 30 kilometrů daleko. Navíc dokvétá i borovice a začne sezona trav, kdy kvetou louky. Přenosu pylu nahrává i absence dešťových srážek," říká pozorovatel počasí, fauny a flory Rudolf Kovařík ze Šindelové. Alergici by si podle něj mohli oddychnout příští týden.

"Přijdou přeháňky, které šíření pylu zmírní," potvrzuje. V uplynulém týdnu se tak celkové množství pylových alergenů v ovzduší drželo stále na velmi vysoké úrovni.

Zelenožlutá oblaka pylu nad lesy u Tachova.
Západní Čechy zasáhly pylové vánice. Pozor by si měli dát především alergikové

"Ubylo i pylu břízy, období potíží osob alergických na pyl břízy ale může prodlužovat pokračující sezona květu dubu. Vedle těchto alergenů byl v ovzduší přítomen pyl buku, jírovce, javoru, ořešáku, řepky a minimálně alergizujících jehličnatých stromů – smrku a borovice. Pravidelně se začala objevovat ojedinělá pylová zrna trav. Chmýří uvolňované z topolů je pro alergiky neškodné, jedná se o polétavý aparát nesoucí semena topolů. Kvetoucí řepka může dráždit citlivé osoby svou vůní, ale její pyl je jen slabým alergenem," hlásí odborníci z pylové informační služby.