Když listuji vaší knihou, nemohu si nevšimnout uklidňujícího, až vemlouvavého tónu, kterým je psána. Ale nikoliv vlezlého nebo přehnaně radícího! Byl to záměr napsat tak tuto knihu?
Ano, byl to záměr. Cílem knihy pro rodiče není je děsit nebo dávat najevo svou odbornou převahu, ale vcítit se do jejich situace a být nevtíravým rádcem. Ze zkušenosti vím, že mnoho maminek pečuje o své dítě příkladně a jen se potřebuje ujistit, že tomu tak je. Mnohdy je zkušená matka lepším rádcem než dětský lékař. Navíc jsou doporučení, která sice formulovaly pomazané hlavy, ale v praxi se občas dají použít obtížně. Sám jsem to poznal při výchově svých dětí. Zvláště poté, co se mi narodila s odstupem let dcera, jsem mnohem pokornější a nad radami našich babiček se více zamýšlím. Zjišťuji, že mnohdy neradily špatně.

Na obalu je připsáno 2., aktualizované vydání. Co vás k němu vedlo?
O knihy tohoto typu je zájem. Medicína se vyvíjí a s ní i odborná doporučení. Chci-li být popularizátorem vědy, který jde s dobou a maminkám přináší ta nejposlednější doporučení, převedená do mluvy, které laik rozumí, nezbývá mi než často aktualizovat své knihy.

Vaše publikační činnost je známá. Ale nemohu si odpustit otázku – není v době sociálních sítí a internetu, kde lze sehnat prakticky vše, psaní knih tak trochu ztrátou času?
Určitě není. Stále je dost míst na této planetě, kde připojení není žádné nebo tuze slabé. Zažil jsem to sám letos v létě, kdy jsme prodali byt, nový se ještě dostavoval, a tak jsme déle než dva měsíce trávili na chalupě na Šumavě jen s pomalým internetem na mobilu. Samozřejmě, že vývoj nejde zastavit a přijde doba, kdy převládat začnou e-knihy a převod knihy do elektronické podoby se chystá. Ale ruku na srdce, kdo má rád knížky, tak pro něj je elektronická podoba nenahradí. Tu vůni nové knihy, kterou držíte v ruce, pak těžko zažijete.

Na obalu je stručný seznam o čem kniha je. Ale přesto se zeptám – jak jste se spoluautorem – gynekologem Milošem Velemínským – vybírali témata? Podle názorů maminek, aktuálnosti?
Ano, podle toho, co maminky chtějí a potřebují znát. Miloš Velemínský je zkušený lékař s mnohaletou praxí a stejně jako já dobře ví, co rodiče zajímá.

V jakém nákladu kniha vyšla a kde je k sehnání?
Náklad knihy by se neměl prozrazovat, nakladatelství to nerada uvádějí, ale vždy se odvíjí od velikosti trhu a od doby, po kterou je odborná publikace aktuální. Takže to v takovém případě nebývá více než pět až šest tisíc výtisků. Stejně je to i u knihy Čekáme děťátko a lze ji koupit v kterémkoli knihkupectví, kde jdou k dostání knihy vydavatelství Grada nebo na internetových portálech.

Těhotenství a porod jako takový jsou aktuální témata. Ve vaší knize je například kapitola tlumení bolesti při porodu, ale nenašel jsem nic o tzv. domácích porodech. I když nejste gynekolog, ale dětský lékař, jaký je váš názor na domácí porody?
Domácí porody v knize zmíněny jsou, ale nikoli jako kapitola stejného názvu. Domácí porody jsou obrovským rizikem pro novorozence i matku. Rizikem, které si laik neuvědomuje. Doba, kdy běžně děti i matky umíraly při nebo po porodu, je minulostí a člověk rád a rychle zapomíná. Díky tomu pak u maminky může převážit její touha po komfortu domova před nepříjemným pocitem v nemocničním prostředí. Dítě se stává rukojmím matky. Samo si vybrat nemůže.

Plánujete v dohledné době další publikaci?
Ano, mám rozepsanou knihu o batoleti z pohledu lékaře i tatínka, kde nebude chybět ani kapitola od známého pedagoga, který se mnoho let zabývá předškolní výchovou dětí. Bude-li vše, jak má být, přijdu se s ní pochlubit do redakce Strakonického deníku v půli příštího roku.