Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Násilí ve vztahu zažije 38 procent Češek

Všichni se občas doma pohádáme. Pokud proti sobě stojí dva rovnocenní partneři, kteří si pouze vyměňují názory, není důvod k obavám. Problém nastává, pokud se role ženy a muže rozdělí a proti vystrašené oběti, která se bojí trestu, stojí násilný pachatel. Jak rozpoznat domácí násilí ve vztahu a na co si dát pozor už v jeho počátcích?

26.3.2011
SDÍLEJ:

Domácí násilí, šikana a pronásledování. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Aby bylo možné mluvit o domácím násilí, musí být naplněny všechny následující znaky:

Opakování a dlouhodobost: z jednoho útoku ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být začátek. K domácímu násilí také nemusí docházet neustále – střídají se období násilí a relativního klidu a tyto cykly se opakují. V násilném vztahu se totiž projevují tři faktory – láska, naděje, že se vše zlepší, a strach.

Eskalace: domácí násilí často začíná velmi nenápadně psychickým znevažováním, kontrolou, izolací, ponižováním, takže si jeho prvních příznaků oběť ani nevšimne. Pokud se ovšem domácí násilí hned v počátcích nezastaví, má stupňující se tendenci, opakuje se a nabývá na intenzitě až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život. Oběť často není schopna se jakkoli bránit a její situaci komplikuje blízký vztah k pachateli a bezmoc.

Role oběti a násilníka jsou jasně rozdělené: domácí násilí není možné zaměňovat s partnerskou hádkou či manželskou rozepří. Při hádce proti sobě stojí dvě přibližně rovnoprávné osoby, které jsou v podobném postavení a vyměňují si názory. U domácího násilí jsou však role jasně a nezaměnitelně rozdělené – proti bezmocné a vystrašené oběti, která se obává trestu, stojí pachatel, který se skrze použití moci snaží oběť ovládat a donutit k tomu, co chce on.

Neveřejnost: domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi beze svědků a mezi osobami, které k sobě mají nebo měly blízký vztah. Hraje zde roli nejen citová blízkost, ale i ekonomická závislost. Pachatel domácího násilí má „dvojí tvář“. Násilně se většinou chová pouze doma, vůči svému okolí se jeví jako slušný, milující partner. Navíc se jedná snad o jediný trestný čin či přestupek, kdy pachatel neopouští „místo činu“. Neočekává totiž, že by za své chování mohl být potrestán.

Projevy domácího násilí

Psychické
* zastrašování, zlé pohledy, výhrůžná gesta, předvádění zbraní, ničení věcí, ubližování jiným v přítomnosti ohrožené osoby
* zvýšená kontrola všeho, co ohrožená osoba dělá – kam jde, s kým mluví, co říká, kdy se vrátí, omezování samostatnosti a rozhodování o sobě
* kritizování a ponižování nadávky, zesměšňování, ponižování, zpochybňování duševního zdraví, zlehčování obav, přehlížení přání a potřeb
* vyhrožování a vydírání nucení k poslušnosti, vyhrožování bitím, přerušením kontaktů, sebevraždou, odchodem, vydírání přes děti, vnoučata, vyvolávání pocitů viny

Fyzické
Facky, rány pěstí, kopání, tlučení hlavou o stěnu, topení apod., rdoušení, tahání za vlasy, bití nějakým předmětem, prudké strkání nebo třesení apod.

Sociální
* izolace od příbuzných a přátel – zákaz přijímat návštěvy, svým chováním odrazovat návštěvníka od dalších návštěv, zákaz telefonovat, dívat se na TV, doprovázení např. k lékaři, na úřady apod.
* ekonomické zneužívání zamezení přístupu k financím (i vlastním), vydírání, vynucování přepsání bytu, nemovitosti

Sexuální
Sem patří všechny typy nátlaku při sexuálních aktivitách, vynucování nepříjemných a bolestivých praktik nebo styku, kdy je žena nemocná, znásilnění.
Ve většině případů domácího násilí jde o kombinaci několika typů.

Co by vás mělo varovat v počátcích vztahu
* Tlak na rychlé spolužití, na „pevný“ vztah. Přichází po velmi naléhavém prohlašování: „Ještě nikdy nikoho jsem tolik nemiloval jako tebe.“
* Žárlivost na spolupracovníky, rodinu, přátele.
* Kontrolní chování: Kontrola příchodů a odchodů, peněz, snaha „pomáhat“ s osobními rozhodnutími.
* Izolace: Snaha omezit vnější pomocné zdroje, jako jsou telefonáty příbuzných, přátel, kolegů.
* Nerealistická očekávání: Předpoklad, že ona je ta naprosto perfektní žena, kterou si vždycky přál potkat.
* Obviňování druhého z vlastních problémů jako je nezaměstnanost, rodinné spory apod. Častý výrok: „Všechno je to tvoje vina!“
* Přecitlivělost: Neustálé urážení se, rozčarování nad někým, kdo je součástí jeho denního života (kolega, kamarád, soused).
* Svádění špatných pocitů na ostatní: Tyran obvykle říká: „Ty mě rozčiluješ!“ „Kvůli tobě je mi zle!“ místo aby řekl: „Jsem rozčílený.“ „Je mi zle.“
* Kruté zacházení se zvířaty, s dětmi, se slabšími. Vyžívá se v tom, že zvětšuje jejich bolest a utrpení „škádlením“.
* Nátlak v sexu: Vynucování si pohlavního styku a nepříjemných praktik, vydírání sexem.
Slovní násilí: Říkání krutých a zraňujících věcí, ponižování, urážení. Nenechá partnera spát, když už je hádkou unaven apod.
* Dr. Jekyll a Mr. Hyde Prudké změny nálad a chování, výlevy vášní. Jinak se chová doma, jinak na veřejnosti.
* Případy násilí v minulosti: Kdysi už někoho udeřil, což vysvětluje slovy: „Byl jsem zatlačený do kouta.“ nebo „Vytekly mi nervy.“
* Vyhrožování násilím: „Já ti jednu vrazím!“ „Já tě zabiju!“
* Nátlak při výměně názorů: Držení proti zdi, tlačení dolů, postrkování, prudké třesení. Takové chování může velmi rychle vyústit ve skutečné ublížení, škrcení, bití apod.

Kam se obrátit?
Oběti násilí se mohou obrátit na Linku bezpečí, ROSA, Bílý kruh bezpečí, Centrum krizové intervence, Linku právní pomoci pro ženy – oběti domácího násilí a dále na policii a lékařskou pomoc.

Mýty o domácím násilí

* Domácí násilí se týká jen sociálně slabších vrstev.
LEŽ Domácí násilí se vyskytuje ve všech společenských skupinách, nezávisle na vzdělání či ekonomické situaci.

* Nejde o běžnou věc, týká se jen několika málo rodin.
LEŽ Podle výzkumu z roku 2003 zažije některou z forem domácího násilí za svůj život 38 % žen.

* Příčinou domácího násilí je především alkoholismus partnera.
LEŽ Příčinou je snaha získat kontrolu nad partnerem. Alkohol může sloužit jako spouštěcí prvek nebo vý-mluva.

* Za domácí násilí si mohou ženy samy, protože provokují.
LEŽ Řada pachatelů není ochotna převzít zodpovědnost za násilí, takže z něj obviňují oběť. „Tys mě vyprovokovala!“ je častou výmluvou. Důvodem k násilí pak může být cokoliv, co není podle jejich představ. Těžko by ale napadli kolegu v práci nebo cestujícího v tramvaji, protože je provokovali. K násilí v rodině se uchylují, protože mají pocit, že si to mohou dovolit, a chtějí získat nad partnerkou absolutní moc. Pro fyzické napadení či psychický teror ale neexistuje žádná omluva!

* Ženy mají násilí ve vztahu rády.
LEŽ Druhý nejčastěji rozšířený mýtus, často podporovaný porno průmyslem. Prakticky žádná žena ale netouží po soužití, v němž by byla tlučena, ponižována, psychicky deptána.

* Situace asi není tak strašná, jinak by partnerka od násilníka odešla.
LEŽ Ženy neodcházejí od násilného partnera, protože chtějí zachovat dětem úplnou rodinu, mají k partnerovi stále citový vztah, omlouvají jeho jednání a hledají chyby především v sobě. Mezi důvody ale patří také strach z ublížení, vydírání ze strany partnera, beznaděj, ekonomická závislost. Samotný odchod navíc domácí násilí nevyřeší – řada pachatelů se násilí dopouští i nadále.

* Oběť a pachatele domácího násilí lze snadno rozpoznat.
LEŽ Domácí násilí může být skryto za zdmi domova po velmi dlouhou dobu, a to i před příbuznými oběti. Ta se totiž za násilí stydí nebo se obává reakce pachatele, a tak svá zranění maskuje, případně je vysvětluje jinými příčinami. Naopak násilní partneři se svému okolí jeví jako příjemní a sympatičtí lidé, kteří se ke své partnerce a dětem chovají dobře.

Víte, že
* některou z forem domácího násilí za svůj život zažije 38 % žen (ženy tvoří až 95% obětí partnerského násilí).
* domácí násilí je trestný čin. Nikdo nemá právo druhého ponižovat, omezovat jej či používat fyzické násilí.

Trocha čísel

Podle Bílého kruhu bezpečí bylo v roce 2009 ze společného obydlí policií vykázáno 780 násilných osob, z toho 16 žen. Díky policejnímu zásahu bylo v roce 2009 zajištěno bezpečí pro 762 bezprostředně ohrože-ných žen, 39 mužů a 911 dětí, celkem tedy bylo před dalšími možnými útoky blízké násilné osoby ochráněno 1712 osob.

Zdroj: (Šíp Plus)

26.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení