"Inspirovali jsme se u kolegů v Německu, kde funguje jízda na koloběžkách jako součást hodin tělesné výchovy na školách již několik let. Podobný model jsme zavedli také u nás, abychom pomocí koloběžek rozvíjeli slábnoucí motorické dovednosti dětí a zároveň bojovali proti dětské obezitě formou, která školáky baví," uvedla ředitelka Základní školy v Moravské Třebové Jaroslava Skácelíková.

Pokud nejste nejmladší a máte problémy s dýcháním, raději navštivte lékaře. Mohlo by za tím být srdce.
Pozor na problémy s dechem. Neléčená nemoc může do 24 hodin skončit smrtí

Podíl školáků s nadváhou v posledních desetiletí roste. Zatímco v roce 2002 mělo podle průzkumů problémy s hmotností zhruba 16 procent chlapců ve věku 15 let a osm procent stejně starých dívek, loni to bylo kolem 25 procent hochů a 13 procent děvčat. Podle Skácelové tak mimo jiné doplácejí na špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek přirozeného pohybu. "Konvenční tělocvik pro děti není dostatečně zábavný a nerozvíjí v dětech přirozenou touhu po pohybu," řekla.

Novátorský přístup

Koloběžka je podle odborníků na sport a volný čas ideální sportovní aktivitou i pro pohybově méně nadané děti. "Střídání nohou při jízdě kompenzuje jednostranné přetížení pohybového aparátu a navozuje propojení pravé a levé hemisféry v mozku," uvedl Tomáš Dohnal z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Novátorský přístup k tělocviku zavádějí podle Hrbka postupně do praxe i další základní a střední školy, například sportovní Gymnázium Jeseník, Základní škola Jeseník nebo Základní škola Šumperk.

Chcete mít zdravé srdce i mysl? Obklopujte se lidmi, kteří jsou vám nejblíže.
Antistresové desatero: Zdraví si lze zachránit i vlastními silami

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou Češi jedním z nejobéznějších národů v Evropě. Odborníci předpovídají, že by v roce 2020 mohla být obézní až třetina české populace. Obezita nejen výrazně snižuje délku života, podepisuje se i na jeho kvalitě kvůli četným zdravotním rizikům, včetně vyššího rizika cukrovky, srdečních onemocnění a určitých druhů rakoviny.