Případ medikamentu Docetaxel Accord, na který před dvěma lety upozornila evropská léková agentura, rozhodně není ojedinělý. Závad v jakosti léků přibývá. Stejně jako reklamací ze strany lékařů a pacientů. Upozorňuje na to Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Počet řešených podezření na závadu v jakosti se už několik let stabilně zvyšuje. Potvrzené závady se týkají především obsahu účinných látek a čistoty včetně mikrobiologické,“ uvádí ve své výroční zprávě lékový ústav.

DVOJNÁSOBEK PŘÍPADŮ

Zvyšuje se také procento medikamentů, u kterých se problém skutečně potvrdí. Podle posledních statistik bylo takových případů dokonce 6,3 procenta – to je skoro dvojnásobek případů, než které odborníci zaznamenali před pěti lety. Staženo z trhu bylo nakonec 72 přípravků.

Proč se to děje? „Důvod, proč začaly český trh zaplavovat nekvalitní řady léků, je prozaický: farmaceutické firmy se snaží ušetřit – například tím, že přesouvají výrobu do Asie nebo že odtud berou účinné látky,“ zhodnotil statistiku farmaceut a bývalý ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Problematické jsou podle něj hlavně granuláty či tablety.

Z ustavujícího zasedání krajského zastupitelstva Středočeského kraje v pátek 18. listopadu 2016 v Praze. Na snímku Dana Drábová.
Drábová, Grygar a Kolář. Ti by se mohli objevit na hradě po boku Drahoše

Podobně to vidí také expert na lékovou politiku Josef Suchopár. „Řada farmaceutických firem nakupuje suroviny pro výrobu léčiv v asijských zemích, zejména v Indii a Číně. To bude hrát svou roli. Tyto suroviny totiž mohou mít odlišnou stabilitu než látky, které si firmy v minulosti vyráběly samy,“ řekl. Kontroly naštěstí podle něj stále většinu problémů zachytí.

Reklamací zase přibývá z toho důvodu, že se lidé nebojí ozvat. Mají také daleko víc informací. „Projevuje se tady mnohem větší emancipace pacientů. Dnes už většinou všichni vědí, na co mají nárok a že mají šanci se svou stížností uspět,“ doplnil Suchopár.

KRITICKÉ ZÁVADY

Podle poslední výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno celkem 54 809 léků, skutečně obchodovaných je 8720. Závadu lidé nahlásili u 420 z nich. Další problémy našel lékový ústav při běžných kontrolách – provedl jich celkem 877. U poloviny kontrol odhalil nějaký nedostatek, pětinu závad přitom označil jako kritické.

Ilustrační foto
Ministr se s odbory neshodl na sjednocení odměn v nemocnicích