Případ několika přípravků s účinnou látkou valsartan, který řešil lékový ústav minulý měsíc, rozhodně není ojedinělý. Závad v jakosti léků přibývá. Roste i počet medikamentů, u nichž je nebezpečí tak velké, že se musejí stahovat z trhu. Upozorňuje na to sám Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Pětina podezření je oprávněná

„Podnětů v oblasti závad rapidně přibývá,“ přiznává lékový ústav ve své čerstvě zveřejněné zprávě. Třeba loni experti zaznamenali dokonce rekordní počet hlášení – shromáždili 443 podnětů. To je o pět procent víc než v předchozím roce. A dokonce o třetinu víc než před třemi lety.

Ilustrační foto
Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra

Zvyšuje se také procento medikamentů, u kterých se problém skutečně potvrdí. Podle posledních statistik bylo takových případů téměř 18 procent – staženo z trhu bylo nakonec 79 přípravků. U zhruba poloviny z nich musel lékový ústav vyhlásit dokonce takzvanou rychlou výstrahu.

Proč se to děje? Podle odborníků začaly evropský trh zaplavovat méně kvalitní řady léků proto, že se výrobci snaží ušetřit. „Třeba tím, že přesouvají výrobu do Asie nebo že odtud berou účinné látky,“ vyjádřil se opakovaně farmaceut Martin Beneš. Problematické jsou podle něj hlavně granuláty či tablety.

Zatím se je daří zachytit

Podle dalšího experta Josefa Suchopára mohou mít suroviny z Asie odlišnou stabilitu než látky, které si firmy v minulosti vyráběly samy. Podle obou odborníků je proto dobře, že se kvalita léků bedlivě hlídá. Většinu chyb se podaří zachytit včas.

Ilustrační foto
Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno celkem 59 069 léčivých přípravků, skutečně obchodovaných je 8724. Závadu lidé či odborníci nahlásili u 443 z nich.