Studie se zúčastnilo 373 převážně bílých heterosexuálních žen, které mezi březnem 2016 a únorem 2017 absolvovaly každoroční preventivní gynekologickou prohlídku. Výzkumníci se jich přitom v anonymním průzkumu dotazovali na kvalitu jejich sexuálního života.

Dotazníky neobsahovaly pouze otázky na spokojenost se sexuálním životem, vzrušením, orgasmy, ale také zda jsou, nebo nejsou kuřačkami marihuany a také jestli užívají drogu před sexem.

Odpovědi ukázaly, že 176 žen užívá konopí. „Mezi těmi, které uvedly užívání marihuany před sexem, 68,5 procenta uvedlo, že celkový sexuální zážitek byl příjemnější, 60,6 procenta přiznalo nárůst sexuální touhy, a 52,8 procenta z nich zaznamenalo nárůst počtu uspokojujících orgasmů, napsali autoři studie. Většina z nich nicméně nezaznamenala žádnou změnu v lubrikaci.

Po očištění o rasové rozdíly autoři dospěli k závěru, že ženy, které přiznaly užívání marihuany před sexem, měly 2,13krát vyšší šanci, že přitom dosáhnou orgasmu spíše než ty, které si před tím marihuanu nekouřily.

Naděje pro ženy se sexuální dysfunkcí

Vedoucí studie Becky Lynnovou, profesorku porodnictví a gynekologie na univerzitě v Saint Louis, výsledky překvapily a podle svých slov se díky tomu začala více zajímat o lepší pochopení působení konopí na sexuální fungování.

„Viděla jsem ho užívat u žen s chronickými bolestmi, které vedou k bolestivému sexu. Užívaly jej i ženy, které mají potíže s orgasmem, nebo ho nejsou schopné, i ženy snažící se tak zlepšit své libido, které nemusí odpovídat libidu jejich partnera,“ řekla Lynnová v rozhovoru pro server Weedmaps.

Stále však zůstává nejasné, proč právě užívání marihuany zlepšuje u žen prožívání sexu. „Odpověď na otázku, jak marihuana vede k těmto pozitivním změnám sexuální funkce, není známá. Předpokládalo se, že jednoduše vede ke snížení stresu a úzkosti. Může také zpomalit vnímání času a prodloužit tak dobu, po kterou cítíme příjemné pocity, uvedla Lynnová.

„Marihuana může snížit sexuální zábrany a zvýšit důvěru a ochotu experimentovat. Je také známo, že zvyšuje vnímání smyslů,“ dodala.

Podle jiných názorů to může spíše souviset s tím, jak na látky obsažené v marihuaně reagují receptory v mozku. Některé z nich se přitom nachází v částech zodpovědných za produkci hormonů, které hrají roli při sexu. Ať tak či onak, vědci doufají, že by výsledky výzkumu mohly pomoci vyvinout novou léčbu sexuální dysfunkce u žen.