Podstatou prevence je zachytit onemocnění v počáteční fázi, kdy se u nemocného ještě nemusí projevovat klinické příznaky nemoci. Když je nemoc odhalena včas, zvyšuje se šance na úplné vyléčení. Odpadnou náklady na léčení i zásah do rodinných příjmů v důsledku dlouhodobé pracovní neschopnosti, menší je i nápor na psychiku nemocného. Ze zákona má občan nárok na preventivní prohlídku jednou za dva roky u praktického lékaře, jednou ročně pak může absolvovat zdarma preventivní vyšetření u stomatologa a ženy u gynekologa.

Počet lidí chodících na preventivní prohlídky se postupně zvyšuje

Podle nejnovějších údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) se počet lidí, kteří chodí na preventivní prohlídky, zvyšuje. „V roce 2015 absolvovalo preventivní vyšetření u praktického lékaře 190 689 dospělých pojištěnců, což je nejvíce za posledních šest let.

Zvyšuje se ale zájem i o ostatní typy preventivních prohlídek. K návštěvám lékaře pomáhá i prevence v mobilu, kterou spustila ČPZP jako první ze zdravotních pojišťoven," uvedla její mluvčí Elenka Mazurová.

Ze statistik, které reprezentují roky 2014 a 2015, vychází, že nejvíce na preventivní prohlídky chodí lidé po padesátce a senioři. „Nejstarším pojištěncem, který měl preventivní prohlídku, byla paní ve věku 103 let. Nejvíce dbají na své zdraví lidé v Olomouckém kraji, kde se k prohlídce dostavilo 59 % mužů a 57 % žen z těch, kteří na ni měli nárok," upřesnila Elenka Mazurová.

Klienty ČPZP o blížícím se termínu preventivní prohlídky upozorní SMS

Upozornění na blížící se termín preventivní prohlídky pro dospělé pojištěnce chodí klientům ČPZP před pravidelnou preventivní prohlídkou.

„Prevence v mobilu je zcela zdarma, k jejímu využívání stačí být klientem ČPZP a požádat si o tuto službu zdarma na kterékoliv pobočce ČPZP nebo na čísle bašeho Infocentra. Naše pojišťovna vás pak SMS zprávou upozorní, že je čas objednat se u praktického lékaře, takže si již nemusíte hlídat termíny preventivních prohlídek. V současné době pojišťovna posílá preventivní upozornění na vyšetření u praktického lékaře (každé dva roky), pro ženy jednou ročně na gynekologickou prohlídku, pro muže nad 50 let na vyšetření prostaty a pro muže a ženy k návštěvám stomatologa," vysvětlila výhody Elenka Mazurová.