„Už dnes přitom na tyto choroby umírá víc než deset tisíc lidí ročně,“ podotýká Vítězslav Kolek z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy při Fakultní nemocnici  v Olomouci.

Rozpálená velkoměsta

Za pár let to ale může být násobně víc. Odborníci  ze Světové zdravotnické organizace totiž spočítali, že  s každým stupněm Celsia navíc přibudou zhruba tři procenta úmrtí ročně. V případě plicních nemocí je hrozba ještě větší: úmrtnost se zvedne dokonce o šest procent.

„Důvody jsou naprosto zřejmé: lidi budou sužovat stále větší vedra, a to hlavně ve velkých městech. Bude se jim mnohem hůř dýchat, což se projeví na jejich zdravotním stavu. Mezi nejrizikovějšími pacienty se přitom ocitnou právě lidé s astmatem, rakovinou plic nebo chronickou obstrukční nemocí,“ vysvětluje Marie Šterclová z Pneumologické kliniky Thomayerovy  nemocnice v Praze.

Situaci podle ní zhorší  také častější prachové či  písečné bouře. Pacienti se kvůli nim budou potýkat se stále většími záchvaty dušnosti a dráždivého kašle.

Infografika„Klimatické změny ovšem promění i samotný výskyt nemocí – v Česku se postupem času začnou objevovat  i takové infekce, které by-chom tady dřív vůbec nečekali,“ doplňuje lékařka.

Už dnes se podle ní v některých zemích Evropy nebezpečně šíří třeba písečné mušky, které jsou přenašeči parazitů rodu Leishmania. Tedy prvoků způsobujících bolestivé kožní vředy.

Stále častější je také výskyt lymské borreliózy či encefalitidy, tedy infekcí přenášených klíšťaty. Ta se totiž  v posledních letech rozšířila  i do horských oblastí v nadmořských výškách okolo  tisíce metrů, kde by dřív kvůli chladnému počasí  nepřežila.

„Dnes už se klíšťata vyskytují prakticky na celém obyvatelném území Česka,“ uvádějí pracovníci Státního zdravotního ústavu, kteří výskyt tohoto roztoče zkoumali spolu s přírodovědci  z Krkonošského národního parku.

Dvakrát víc lidí s alergií

Všechny tyto změny se podle lékařů samozřejmě podepíšou i na zvýšených nákladech na léčení. „Už dnes vydávají evropské státy jen na plicní choroby více než  sto miliard euro ročně. Do budoucna se tato suma  rozhodně znásobí,“ varuje Evropská organizace odborníků pro dýchací choroby (ERS).

V Česku v současnosti trpí chronickou obstrukční chorobou plic přibližně tři sta tisíc lidí. Pojišťovny zaplatí za jejich léčbu více než 2,7 miliardy korun. Další tisíce pacientů o své nemoci podle pneumologů neví, to se ale spolu s drsnějšími klimatickými podmínkami změní.

Rakovinu plic lékaři odhalí u zhruba sedmi tisíc Čechů ročně a astmatem trpí okolo 300 tisíc tuzemských lidí.