Na bolesti krku je favoritem řepík lékařský, který je někdy označovaný i jako bylina řečníků, protože dokáže ochránit krk i hlasivky. Jakmile pocítíte škrábání v krku udělejte si odvar řepíku na kloktání i vnitřní užití, jeho silně protizánětlivé účinky můžou ochránit před anginou.

Lopuch větší
Zelená lékárna: Bylinky, které po antibiotikách pomůžou dostat se do normálu

Žaludeční nevolnost, špatné trávení nebo nadýmání bývá častým neduhem. Pomoci může heřmánkový čaj. Problémy s trávením také zpravidla vyřeší odvar ze sušeného kořene pampelišky. Ale také si můžete udělat odvar z majoránky, kmínu nebo zázvoru, který bývá v každé kuchyni.

Zácpa trápí poměrně hodně lidí. Vyzkoušet můžete lněné semínko – obsahuje dostatek vlákniny a slizy, které stolici změkčují. Lněné semínko je k tělu velmi šetrné, naopak jako silné rostlinné projímadlo působí listy senny.

Koupel proti nespavosti

Pro krvácivost dásní a dezinfekci ústní dutiny je vhodné kloktání nebo žvýkání hřebíčku, který zároveň sníží vnímání bolesti. Preventivní na stav dásní jsou také silice šalvěje, které dezinfikují ústní dutinu. Čerstvou šalvěj (pokud ji máte doma v květináči) můžete přímo rozžvýkat v ústech, zbylé vyplivnout. Nebo si připravit z několika lístků šalvějový odvar. Dásním také prospívá kurkuma, která zároveň bělí zuby.

Dostatek spánku zlepšuje soustředění během dne, a podporuje naši výkonnost, Jestli patříte k notorickým nespavcům, můžete vyzkoušet speciální kúru pro zlepšení spánku podle fytoterapeutky Jarmily Podhorné, která je poskládaná z bylin – kozlíku lékařského, lípy, třezalky, břízy a po třítýdenním užívání by mělo dojít k vylepšení spánku na delší dobu. Výborná na nespavost je večerní koupel z levandule, její vonné silice zklidňují mysl.

Černý bez
Zelená lékárna: Byliny, které hlídají cukr

Průduškám pomůže inhalace tymiánu nebo majoránky, obě bylinky ředí a uvolňují hleny. Jednoduchý a rychlý sirup připravíte z cibule, kterou nadrobno nakrájíte a přidáte cukr nebo med a necháte odstát, aby se vytvořila šťávička, kterou slijete a užíváte jednu kávovou lžičku třikrát denně. Šťávu je potřeba připravovat každý druhý den čerstvou.

Třezalkový relax

Jestli potřebujete po celém dnu vypnout, vyzkoušejte čaj z třezalky, která patří mezi nejsilnější bylinná antidepresiva a nemá vedlejší účinky. Bylinku nepoužívejte, když dlouhodobě berete antidepresiva. Třezalka je bylinka, která dodá potřebnou dávku optimismu.

Když míváte časté bolestí hlavy vyzkoušejte rakytník řešetlákový nebo tolici vojtěšku. Při pravidelné konzumaci působí jako alternativa léků proti bolesti hlavy a migrénám. V případě, že se ráno probudíte s bolestí hlavy, pomoci může citronová šťáva. K bylinkám, které se doporučují na migrény a rychle zabírají, patří kopretina řimbaba.

Zvýšenou teplotu můžete srazit čajem z květu černého bezu, zejména když je teplota způsobená zánětem horních cest dýchacích. Černý bez působí na celou řadu neduhů těla, proto je dobré mít ho doma po ruce v sušené formě.

Třapatka nachová
Znáte třapatku nebo dangšen? Zázračné kořeny podpoří zdraví a vitalitu