„Jsou věci, nad kterými zůstává rozum stát. Kdysi naprosto běžné léky musíme shánět a pacientům vysvětlovat, co je důvodem výpadku. Nemocného však nezajímá, že máme nějaké limity, ani přeprodej léků za hranice. Je nemocný a potřebuje zahájit léčbu. Proto šel na vyšetření a v ruce má recept s předepsanými léky," popsala zkušená lékárnice Helena Lexová, která dlouhou dobu působila ve frekventované lékárně v krajské Olomouci a zároveň dobře zná venkovské prostředí.

OPOMÍJENÝ VENKOV

Právě na venkově je podle ní situace často ještě složitější než ve městě, kde nemocný sice musí obejít několik lékáren, ale nakonec uspěje.

Jsou léky, které zapadlejší lékárny zkrátka nedostávají. „Jako by byly jen pro vyvolené a venkovská lékárna neměla nárok. Pokud jde o výpadky, naposledy jsme řešili Fraxiparine, což je důležitý lék na ředění krve. Kde to jsme? A je to horší a horší," zhodnotila Helena Lexová.

Své ví i paní Milada z Olomouce, které specialista na poliklinice před třemi týdny předepsal lék na akutní zánět tlustého střeva. „Obešla jsem pět lékáren a marně. Nakonec jsem měla štěstí ve fakultní nemocnici. Je mi padesát, tak jsem to zvládla i přes bolesti v břichu celkem v pohodě, ale co maminka s miminem nebo starý člověk o berlích?" kroutila hlavou Olomoučanka.

Důvodů, proč lidé nemohou lék sehnat, je několik. Vedle nerovnoměrné distribuce a jejich dodávání za různé ceny, tedy s různým doplatkem, bývá výpadek způsoben i výrobcem, který dodávku z nějakého důvodu přerušil. Nejčastěji se skloňuje reexport, tedy přeprodávání léků do zahraničí. Ceny řady léčiv jsou na českém trhu nejnižší v rámci EU.

NUTNOST REGULACE

„Je sice chvályhodné, že se stát snaží, aby léky byly levné, ale jsou jisté meze. Bojím se dalšího zhoršování situace a toho, že farmaceutické firmy přestane český trh zajímat. Je volný pohyb zboží v EU, ať se nám to líbí, nebo ne. Tady však jde o zdraví, takže nějaká regulace je potřeba," komentovala magistra Lexová z lékárny v Bohuňovicích.

Dostupnosti léků by mohla pomoci novela zákona o léčivech, která právě vstupuje do třetího čtení. „Ano, situace se zhoršuje. Zatímco před pár lety jsem sem tam něco sháněl, teď je to prakticky denně. Cílem novely je, aby dostupnost léčiv byla zajištěna co nejširšímu okruhu pacientů. Dramaticky vzrůstá spotřeba vysoce nákladových léčiv. I na to novela reaguje. Pokud by rostla finanční spotřeba v absolutní hodnotě, neslo by to náklady pro systém zdravotního pojištění a mohlo negativně ovlivnit dostupnost léčby pro pacienta," vysvětlil viceprezident České lékárnické komory a lékárník ze Slatinic Aleš Krebs.

ÚSPORA DVĚ MILIARDY

Poslanci budou hlasovat například o tlaku na snižování cen biosimilars, což jsou biologické léčivé přípravky podobné originálním, a generik obsahujících účinné látky. Do budoucna se počítá se snížením o 30 procent u biosimilars a generik o 40 procent. Podle ministerstva by to mělo přinést českému zdravotnictví během tří let úsporu asi dvě miliardy korun.