Když bylo Vojtěchu Růtovi devatenáct, přecházel od dětského k praktickému lékaři, kde absolvoval kompletní vstupní prohlídku. „Když mě doktor fyzicky vyšetřoval, přišla sestřička s vyhodnocením moči. Řekla, že není v pořádku,“ vzpomíná pětadvacetiletý Růt.

Bez záchytu krve a bílkoviny v moči a krevního výsledku by netušil, že mu něco je. Nepociťoval totiž žádné problémy. Zanedlouho proto zavítal do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde podstoupil biopsii. „Tam mi řekli diagnózu. IgA nefropatii,“ říká.

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění. „Hned jsem nastoupil léčbu. Dali mi šest kapaček mírné formy chemoterapie. Od té doby jsem na lécích. Postupně se můj stav stabilizoval. Nyní jsem v udržovací léčbě. Chodím na pravidelné kontroly,“ přibližuje.

Apeluje, aby lidé chodili na preventivní prohlídky, i když jsou mladí a nic je nebolí.

close Vojtěch Růt info Zdroj: Deník/Andrea Cerqueirová zoom_in Vojtěch Růt

Prevenci považuje za důležitou i vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM Silvie Rajnochová Bloudíčková. „Základní vyšetření krve a moči není časově náročné. Může i zachránit život. Prohlídku hradí pojišťovna každé dva roky,“ informuje.

Kalkulačku rizika onemocnění ledvin najdete ZDE.

U lidí s cukrovkou, vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními komplikacemi je podle ní každé čtyři roky součástí preventivní prohlídky i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace. Chronické potíže s ledvinami má asi deset procent populace. Zpozornět by měli i ti, kteří mají onemocnění ledvin v rodině.

Přednosta České nefrologické společnosti Ondřej Viklický upozornil, že přibližně u 60 procent pacientů je onemocnění, které se dlouho nemusí projevovat, diagnostikováno až ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. „Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek,“ upozornil. Lékaři pak mnohdy musí přistoupit k dialýze či transplantaci.

Bezplatné testování

Odborníky proto těší zájem o bezplatné testování ledvin. Akci organizuje AstraZeneca a odbornými garanty jsou IKEM a Fakultní nemocnice Olomouc. Koná se pod záštitou ministerstva zdravotnictví, České nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů České republiky. V předešlých dnech je nabídli v Olomouci. Od tohoto pondělí do úterý 26. září se mohou lidé otestovat v Praze v přízemí Obchodního centra Nový Smíchov a ve středu 27. září v pražském Obchodním centru DBK Budějovická. Vždy od desíti hodin dopoledne do čtyř odpoledne.

close Bezplatné testování ledvin v pražském OC Nový Smíchov info Zdroj: Deník/Andrea Cerqueirová zoom_in Bezplatné testování ledvin v pražském OC Nový Smíchov

Lidé stráví v test pointu pár minut. Zdravotník jim změří krevní tlak a odebere drobnou kapku krve z prstu. Přístrojový analyzátor během chvíle vyhodnotí hodnoty kreatininu a glykémie. Naměřené hodnoty posoudí přítomný lékař, který poradí, co dál.

Jen v Olomouci zdravotníci během dvou dnů vyšetřili 345 lidí, z nichž 66 doporučili navštívit praktika či specialistu k podrobnějšímu vyšetření. V Praze byla v pondělí velká fronta už před otvíračkou.