Nejhůře je na tom nemocnice v Jihlavě, kde aktuálně postrádají 114 zaměstnanců. Kvůli tomu museli omezit provoz několika oddělení. „Přes víkend to opět trochu narostlo. Nově jsme museli uzavřít ortopedicko-traumatickou stanici, lůžka jsou omezená také na urologii a interní jednotce intenzivní péče. Rovněž příjem se nyní dělá místo kontaktního centra na jednotlivých odděleních. Měli jsme uzavřené infekční, to ale v úterý otevírá,“ uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Laboratorní vyhodnocení testů na covid-19 - ilustrační foto.
Karantény se ruší. Izolace se při nákaze prodlouží na sedm dní, rozhodla hygiena

Ostatní nemocnice v kraji jsou na tom o poznání lépe. Jen drobně musí omezovat ambulantní provoz zdravotnické zařízení v Havlíčkově Brodě. „Ale to je dáno spíše jarními prázdninami a dovolenými. Už zhruba týden se počty našich zaměstnanců v izolaci nebo karanténě pohybují kolem čtyřicítky. Chod tedy upravovat nemusíme. Prozatím. Zítra může být situace jiná,“ upozornila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Nepřesný ukazatel 

Nutno podotknout, že počet zaměstnanců paralyzovaných covidem není přesným ukazatelem provozuschopnosti nemocnice. Třeba pelhřimovské zdravotnické zařízení má zhruba 750 zaměstnanců. Stačí, aby onemocnělo osm z nich a nastanou potíže.

„Pokud nám odpadne osm lidí na ARO, je problém. Jinak ale nelze přesně určit, jaký počet nakažených nebo v karanténě by omezil náš provoz. Teď máme v izolaci dvacet lidí a dalších šestnáct v karanténě a fungujeme,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

Ilustrační foto
Konec kontrol. Na sjezdovky se smí i bez certifikátu, resorty čekají větší zájem

Zbylé nemocnice v kraji zatím nárůst pracovníků v izolaci nebo karanténě zvládají v poklidu.

Incidence covidu v kraji za poslední dva týdny činila více než 3 600 nakažených na sto tisíc obyvatel, přičemž pandemie v minulém týdnu oproti začátku února mírně zpomalila.

Na nemoc od počátku pandemie na Vysočině zemřelo už přes šestnáct set lidí.