Když nemám brýle, vidím lehce barevnou mlhu. S patnácti dioptriemi na dálku a devatenácti nablízko rozeznám pohyb, lesk a že je něco přede mnou. Už ale nevím, zda jste to vy, nebo třeba slunečník. Tak popisuje svou těžkou oční vadu bývalá novinářka Marie Zemanová v ulicích středočeského města Slaného.
Narodila se silně nedovyvinutá ve 28. týdnu těhotenství a vždy měla vážné problémy s očima a ušima. V oku nemá čočku, v uchu jí chybí vnitřní sluchový aparát, proto na něj neslyší a nemá v něm ani centrum rovnováhy. Prodělala několik operací hlavy. „Nikdy jsem ale neuvažovala o kariéře invalidního důchodce. V roce 1989 mi bylo 16 let, tak jsem najela na kapitalistickou vlnu ‚postarám se o sebe sama‘,“ vypráví. Až do roku 2010 proto pracovala na plný úvazek. Síly jí ale docházely.

Zažádala o invalidní důchod, dostala první stupeň invalidity a v redakci si vyjednala menší úvazek a práci z domova. Za tři roky se její zdravotní stav znovu zhoršil, požádala o změnu stupně invalidity a dostala třetí stupeň. Ten má dodnes. Musela odejít na chráněný trh práce. Přispívala do časopisů pro zdravotně postižené a nyní dělá v organizaci Spolu s vámi, v níž nevidomí navštěvují a školí osamělé seniory. Tím si vydělá osm tisíc měsíčně.
Namísto pomoci přišel šok
Když se sluch ještě zhoršil, zažádala v prosinci 2022 na úřadu práce o vyšší stupeň příspěvku na péči. „S mým zrakovým postižením mívají lidé druhý nebo třetí stupeň. Já měla dvojku a zažádala si o trojku,“ líčí. Rodičům je již kolem osmdesátky, nemá sourozence ani děti, takže si péči musí hradit nebo žádat přátele.
Úřad práce rozhoduje o výši příspěvku na základě sociálního šetření v domácnosti a zhodnocení posudkových lékařů okresní správy sociálního zabezpečení. Ti posuzují od stolu podle doložené zdravotnické dokumentace.
V květnu konečně obdržela zprávu a zažila šok: místo zvýšení se dočkala snížení na první stupeň. Když se odvolala, rozhodnutí zrušili, ale jen kvůli právní chybě. Mělo totiž platit zpětně a ona by vracela 20 tisíc korun.
V polovině srpna přišel stejný verdikt, jen s platností od příštího měsíce: náleží jí nejnižší stupeň příspěvku na péči, 880 korun měsíčně. To jí stačí na pět hodin osobní asistence. „Dostala jsem dva infarkty a hrozně se naštvala. Musel se stát zázrak, když jsem podle nich začala vidět i výborně slyšet, bravurně zvládám komunikaci i mobilitu a jen mi lehce hapruje orientace,“ líčí.

Kvůli žádosti absolvovala i ponižující sociální šetření. „Do domácnosti vniknou dvě kontrolorky a zjišťují intimní věci, třeba jestli se utřete po toaletě,“ popisuje.
Šetření dle ní není uzpůsobeno pro smyslově postižené. Doma se většinu věcí naučí zvládat, problém nastane, když jdou ven. „Nikomu nevysvětlíte fobie, že jste možná neupravení, že se ztratíte, že spadnete a těžce se zraníte nebo že vám teče krev a nevidíte to,“ popisuje.
Reakce úřadů
Dosavadní příspěvek 4400 korun, o nějž má přijít, jí sotva pokryje výdaje. „Péče není jen to, že někdo přijde ohřát jídlo. Ale třeba i psychoterapie nebo cvičení, aby se náš stav horšil pomaleji, čímž ušetříme státu peníze,“ míní.
Deník požádal o vysvětlení Českou správu sociálního zabezpečení. „Nestačí, že klient trpí nějakou poruchou zdraví. Neposuzuje se diagnóza, ale dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a také adaptace na postižení,“ uvedla mluvčí správy Jitka Drmolová. Dodala, že mínění ošetřujícího lékaře, že pacientka je hluchoslepá, nemusí odpovídat kritériím platným pro posuzování pro účely sociálního zabezpečení.
Zemanová upozorňuje, že na statisíce lidí pobírajících příspěvek na péči funguje pár stovek posudkových lékařů. „Navíc hluchoslepotu může posuzovat i kožař nebo ortoped,“ říká.
Vadí jí, že těžce postižené s nevratným handicapem stát kontroluje, zda se náhodou neuzdravili. „Stále zažíváme ponižující podezření, že dávky zneužíváme,“ povzdechne si.

Kompetentnost lékařů mluvčí Drmolová hájí. „Posudkový lékař umí zhodnotit informace uvedené v lékařských zprávách různých odborností, a navíc umí aplikovat lékařská zjištění do právních předpisů. Není potřeba, aby stav posuzovali lékaři všech možných specializací,“ zdůrazňuje.
Úřad práce se k situaci Zemanové vyjádřil stručně. „Pokud klient s rozhodnutím úřadu práce nesouhlasí, může využít svého práva a odvolat se proti němu,“ vzkázala mluvčí Kateřina Beránková.
Zemanová se proti rozhodnutí skutečně odvolá a podstoupí kompletní zdravotní vyšetření. „Budu bojovat i za další postižené. Brzy oslavím padesátku, mám poslední síly něco změnit. Stát porušuje úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením,“ říká odhodlaně.